Dziś w 300SEKUND przeglądamy dla was m. in. Financial Times, The Telegraph  i Dezeen.

Jeśli chcesz codziennie rano dostawać taki newsletter na swoją skrzynkę mailową, zapisz się tutajhttp://bit.ly/Newsletter300SEKUND.

Revolut jest oskarżany o powiązania z Kremlem. Oskarżenia mogą doprowadzić do tego, że brytyjski fintech – oferujący konta i karty wielowalutowe przez aplikację mobilną – straci europejską licencję bankową, którą posiada dzięki rejestracji na Litwie.

Byłaby to mało przyjemna wiadomość dla 400 tys. użytkowników aplikacji w Polsce.

Problemem Revoluta jest to, że jego prezes Nikolay Storonsky jest oskarżany o  powiązania z Rosją. Storonsky urodził się w Rosji i jest synem dyrektora dywizji w Gazpromie – firmie objętej przez rząd Stanów Zjednoczonych sankcjami po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2014 roku.

Dziś parlament w Wilnie będzie debatować nad pytaniem, czy powyższe powiązania mogą czynić Revoluta „niestabilnym politycznie”. Jeśli parlament zdecyduje, że tak, wtedy może uruchomić procedurę pozbawienia firmy litewskiej licencji bankowej, którą otrzymała w grudniu.

Revolut, który jest jednym z najszybciej rosnących fintechów w Europie, w ciągu ostatnich 9 miesięcy zwiększył liczbę polskich użytkowników o 100 proc. Gdyby był bankiem, to w tym momencie znalazłby się już w gronie 15 największych banków w Polsce pod względem liczby klientów. (The TelegraphFintek)

Katedra Notre Dame zostanie wydrukowana? Holenderska firma Concr3de proponuje zastosowanie druku 3D do odbudowy zniszczonego zabytku.

Rekonstrukcja katedry będzie trudna, ponieważ surowce użyte do jej budowy już nie występują. Wybór właściwej techniki też będzie stanowić wyzwanie – na katedrę składało się bardzo wiele szczegółowych elementów.

Conr3de ma jednak na to innowacyjny pomysł. Firma zaprezentowała już nawet wydruk jednego ze zniszczonych fragmentów świątyni, aby dać przedsmak swoich możliwości. Wydrukowana została rzeźba Striges – skrzydlatych demonów-ptaków ze skomplikowanymi elementami zakrzywionych szponów.

Do odwzorowania katedry ma posłużyć niestandardowa drukarka 3D, która jest dostosowana do pracy z materiałami kamiennymi. Drukuje z dokładnością do 0,1 mm.

W całość projektu zaangażowanych jest więcej biznesów na co dzień nie kojarzących się z budownictwem.

Do odwzorowania całości konstrukcji w druku – niczym obrazy Canaletta przy odbudowie Warszawy – będzie służyć gra Assasin’s Creed Unity, która zawiera bardzo szczegółowe artystyczne ujęcie Notre Dame.

Jeśli technologia druku 3D zostałaby wykorzystana, to ziściłyby się obietnice francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i odbudowa katedry faktycznie trwałaby pięć lat. (de zeen)

Facebook zabezpiecza 3 mld dolarów na pokrycie spodziewanej kary od Federalnej Komisji Handlu, która jest następstwem skandalu z Cambridge Analytica.

Jeśli kara od agencji rządowej, która zajmuje się ochroną konsumentów, dojdzie do skutku, będzie to największa kara kiedykolwiek nałożona przez Federalną Komisję Handlu.

Wskutek kary integracja usług przesyłania wiadomości z Facebooka i jego siostrzanych aplikacji – Instagrama i WhatsAppa – do jednego zaszyfrowanego systemu zapewniającego ochronę danych użytkowników może potrwać dłużej niż oczekiwano.

Dochodzenie Federalnej Komisji Handlu zostało wszczęte w marcu 2018 r. Ujawniono, że nieuprawnione podmioty uzyskały dostęp do danych 87 mln użytkowników.

Suma w wysokości 3 mld dol. została uwzględniona w wynikach finansowych za pierwszy kwartał 2019 r. Ale niewykluczone, że Facebook będzie musiał odłożyć jeszcze więcej, bo spekuluje się, że kara może wzrosnąć nawet do 5 mld dol.

My w redakcji mamy nadzieję, że groźby takich kar nauczą wszystkie firmy technologiczne lepiej dbać o nasze dane. (Financial Times)

Przy okazji: dla każdego, kto chce sprawdzić, czy jego dane kiedykolwiek „wyciekły”, polecamy stronę haveibeenpwned.com, gdzie po wpisaniu adresu mail w wyszukiwarkę dostaniemy odpowiedź, czy i kiedy nasze dane lub hasła dostały się w niepowołane ręce.


EXPLAINER 300GOSPODARKI: SRI LANKA

Przenieśmy się na chwilę na Sri Lankę, gdzie w Niedzielę Wielkanocną terroryści-samobójcy zaatakowali kilka kościołów i hoteli. 350 osób zabitych i ponad 500 rannych – to bezpośrednie skutki zamachów.

Seria zamachów to jednak nie tylko wielka ludzka tragedia – będą miały one także efekty długoterminowe, widoczne w gospodarce kraju.

Dobrobyt Sri Lanki jest w dużej mierze uzależniony od zysków pochodzących z branży turystycznej. Według szacunków zapewnia ona około 1 mln miejsc pracy, a na wyspę przybywa co roku ponad 2 mln zwiedzających z całego świata.

Od dziesięciu lat sektor ten dynamicznie się rozwija na skutek zażegnania w 2009 roku konfliktu z Tamilskimi Tygrysami – organizacją terrorystyczną dążącą do uzyskania niepodległości przez Tamilów.

Od tego czasu liczba turystów odwiedzających ten kraj wzrosła o 400 proc.

Ostatnie zamachy terrorystyczne na pewno ograniczą zyski z turystyki, podobnie jak za czasów wspomnianej wojny domowej. W państwie wprowadzono stan wyjątkowy, a ostrzeżenia dla podróżujących wystosowało szereg państw, w tym polski MSZ.

Trudno stwierdzić, jak długo utrzyma się ten negatywny trend, ale doświadczenie pokazuje, że może być to nawet kilka lat: na przykład po ataku bombowym na wyspie Bali w 2002 roku liczba turystów odwiedzających to miejsce zmalała o 32 proc., a powrót do wzrastającej liczby przyjeżdżających trwał do 2007 roku.

Więcej o gospodarce Sri Lanki i możliwym wpływie terroryzmu na nią przeczytasz w explainerze 300Gospodarki.


Planowana fuzja Deutsche i Commerzbanku, która miała stworzyć jeden z największych banków w Europie, może upaść.

Wszystko przez to, że według Deutsche Banku ryzyka związane z integracją, koszty implementacji oraz wysokość wymogów kapitałowych czynią deal nieopłacalnym.

Jeśli planowana fuzja upadnie, ucieszy to zarówno udziałowców, jak i 140 tys. pracowników, z których wielu było zagrożonych utratą pracy w wyniku tego, co w pięknym, korporacyjnym języku nazywa się „szukaniem synergii”.

Gdyby jednak do fuzji doszło, to powstałby trzeci największy kredytodawca w Europie (zaraz po HSBC Holdings i BNP Paribas) z aktywami wartości 2 bilionów dolarów.

Deutsche Bank i Commerzbank po połączeniu odpowiadałyby za około jedną piątą klientów indywidualnych w Niemczech. Szczegółowo planowaną fuzję tłumaczyliśmy jakiś czas temu w explainerze. (Financial Times)


Post Scriptum

Od tygodnia zapraszaliśmy was do wzięcia udziału w organizowanej przez nas konferencji ‚Czas na wodór’. Już nie będziemy zapraszać, bo odbyła się wczoraj!

Dziś napiszemy tylko, że konferencja – z udziałem m. in. minister Jadwigi Emilewicz oraz reprezentantów takich firm jak Orlen, Lotos, JSW czy PGNiG – miała wszystko, co dobra konferencja mieć powinna.

A więc: dobrą kawę, imponującą salę (piękna aula Politechniki Warszawskiej), fantastycznych panelistów, a także – last but not least – stały element każdej konferencji: członka publiczności, który zamiast zadać pytanie, okupuje mikrofon i dzieli się swoimi (zbyt) głębokimi przemyśleniami.

Na szczęście statystycznie przypada jedna taka osoba na konferencję, więc poradziliśmy sobie dzielnie.

Szerszych relacji z paneli i dyskusji spodziewajcie się w najbliższych dniach na naszej stronie!