Prawdopodobnie pierwszą osobą, która wyląduje na czerwonej planecie, będzie kobieta, powiedział niedawno szef NASA.

Jim Bridenstine był gościem w programie radiowym o nauce i technologii „Science Friday”. Podczas programu stwierdził, że kobieta „prawdopodobnie” jest pierwszą osobą na Marsie. Administrator NASA nie wskazał konkretnej osoby, ale powiedział, że udział kobiet jest planowany w przyszłej misji na Marsa.

Bridenstine odpowiedział również „absolutnie” na pytanie użytkownika Twittera, który zapytał, czy kobiety zostaną włączone do następnej podróży agencji na Księżyc.

NASA zorganizuje również miała swój pierwszy żeński spacer kosmiczny pod koniec marca, kiedy astronautki Anne McClain i Christina Koch odbędą kilkugodzinny spacer kosmiczny. Zarówno McClain, jak i Koch byli częścią grupy astronautów z 2013 r. Połowa z tej grupy to kobiety. Najnowsza klasa dyrektorów lotów to także 50% kobiet, powiedziała NASA. NASA przeszła długą drogę od 1978 roku, kiedy to sześć pierwszych kobiet dołączyło do korpusu astronautów NASA. Obecnie kobiety stanowią 34% aktywnych astronautów NASA, według agencji.

NASA dokłada wszelkich starań, abyśmy mieli szeroki i zróżnicowany zestaw talentów i czekamy na pierwszą kobietę na Księżycu – powiedział Bridenstine.