Prosta spółka akcyjna cieszy się poparciem posłów. Sejm będzie kontynuował prace nad nowelą Kodeksu spółek handlowych. Podczas pierwszego czytania projektu nikt nie wnioskował o odrzucenie propozycji przygotowanych przez resort przedsiębiorczości i technologii.

„Prosta spółka akcyjna to nowa forma prawna w Kodeksie spółek handlowych. To rozwiązanie ma pomóc innowatorom” – powiedziała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

„Tym, którzy mają swój wynalazek i wiedzą już, w jaki sposób go komercjalizować – wejście na rynek, pozyskanie kapitału i osiągnięcie sukcesu globalnego. Zgodnie z tym rozwiązaniem mamy nadzieję, że proste będzie nie tylko założenie, prowadzenie, ale także rozwiązanie tej firmy.”

„Zakładamy, że kapitał założycielski, niezbędny do założenia prostej spółki akcyjnej, będzie wynosić, zgodnie z ustawą, 1 zł. Rejestracja odbędzie się w rejestrze elektronicznym w KRS w ciągu 24 godzin. Jeśli chodzi o prowadzenie, to nie będziemy wymagać istnienia dwóch organów – nadzorczego i zarządczego. To będzie mógł być jeden organ, zarząd będzie mógł być jednoosobowy” – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje, aby ustawa o PSA weszła w życie na początku 2020 r.

Jeśli interesuje Cię ten temat, polecamy inny niedawno opublikowany tekst, w którym analizujemy czym jest Prosta Spółka Akcyjna, komu służy i czy jej wprowadzenie ma sens.