Zimna wojna technologiczna między Chinami i Stanami Zjednoczonymi jest głównym długoterminowym zagrożeniem dla globalnego rozwoju – powiedział profesor Nouriel Roubini podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Roubini – często nazywany „Doktorem Zagładą” – zauważył, że wojna handlowa między Stanami i Chinami to dziś największe zagrożenie dla światowej gospodarki. „To tak naprawdę wojna technologiczna, która przerodziła się w zimną wojnę”, powiedział ekonomista.

Według ekonomisty następne 10, 20 albo nawet 30 lat będzie przebiegać właśnie w cieniu tej wielkiej rywalizacji. Pytaniem jest, czy uda nam się zapanować nad tym zwarciem.

Roubini dodał, że wojna będzie się toczyć o to, kto zdobędzie kontrolę nad technologiami przyszłości, takimi jak sztuczna inteligencja czy sieć 5G.

„Możemy skończyć w zbałkanizowanym świecie, gdzie nastąpiła fragmentaryzacja. I w takim świecie Chiny i Stany Zjednoczone będą mogły stawiać innym krajom warunki: albo jesteś z nami, albo przeciwko nam. Albo używasz naszych technologii, albo jesteś po drugiej stronie”, powiedział.

Jeśli chodzi o pozycję Europy, Roubini zauważył, że Stary Kontynent musi wymyślić, czym chce być w przyszłości.

„Bez jasnej wizji, czym Europa ma być w świecie supermocarstw i gigantów, Unia Europejska zostanie ‚europejskim karłem’ i zostanie połknięta przez resztę”, powiedział.

Dodał, że dziś Rosja jest w odwrocie, ale stała się siłą rewizjonistyczną, która może zagrozić Europie w przyszłości. „Rosja chciałaby, aby Europa się zdezintegrowała, ale też Chiny nie są fanem europejskiej integracji,” zaznaczył.

Nouriel Roubini to amerykański ekonomista, profesor wykładający na Uniwersytecie Nowojorskim. Kieruje też firmą konsultingową Roubini Macro Associates. Stał się sławny po tym, jak przewidział kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości i recesję, jaka po nim nastąpiła w 2008 roku.