Niedługo na ulice zaczną wyjeżdżać samochody z zielonymi rejestracjami. To nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji skierowany głównie do dealerów i producentów samochodów.

Profesjonalna rejestracja – to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ułatwi organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami. I co najważniejsze – właśnie wchodzi w życie, poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Zmiany to efekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym. Dziś dealer motoryzacyjny czy producent samochodów, którzy posiadają od kilku do kilkudziesięciu aut, muszą zarejestrować każdy z pojazdów oddzielnie. Tym samym do każdej maszyny muszą wyrobić dowód rejestracyjny i tablice. To samo muszą robić np. instytuty badawcze.

Od dzisiaj (11 lipca 2019 r.) – dzięki nowym przepisom – wystarczy, że w swoim urzędzie złożą wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedne zielone tablice (chyba że chcą więcej). W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będą mogli testować wiele pojazdów.

O tym trzeba pamiętać:
Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok.
Profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub – w przypadku jednostek badawczych – 6 miesięcy.
Podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego.
Należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych.
Gdy tablice rejestracyjne, wypełnione i niewypełnione blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego przestaną być ważne – trzeba je będzie rozliczyć.

Ile kosztują zielone tablice
Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł
Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł
Za wydanie kompletu profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł
profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł
profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł
Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł