Dnia 25 października 2019 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.

Uchwalona ustawa ma na celu obniżenie stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym.

Nowelizacja ustawy, która była inicjatywą poselską, wprowadza obniżoną o 50 proc. stawkę podatku akcyzowego dla pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania.

Obecne przepisy przewidują czasowe zwolnienie z podatku akcyzowego dla samochodów hybrydowych ( do 1 stycznia 2021 r.)

Nowelizacja wprowadza regulacje, na mocy których wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe będzie uzależniona  od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika. 

Nowe stawki akcyzy:

  1. 1) 1,55% podstawy opodatkowania – obejmie samochody o napędzie hybrydowym, o pojemności silnika spalinowego 2.000 cm3 lub niższej, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania;
  2. 2) 9,3% podstawy opodatkowania – obejmie samochody o napędzie hybrydowym,
    o pojemności silnika spalinowego w przedziale powyżej 2.000 cm3 do 3.500 cm3,
    w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, a także w którym energia elektryczna jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.