Mitsui High-tec (MHT) zbuduje w Polsce swoją pierwszą europejską fabrykę rdzeni e-silników do aut hybrydowych i elektrycznych, poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAiH).

Japońska spółka zainwestuje ponad 160 mln zł i na początek zatrudni 30 osób.

„W Japonii jesteśmy liderem wśród dostawców eko-technologii dla branży motoryzacyjnej. Chcielibyśmy osiągnąć tak wysoką pozycję również w Europie. Naszym zdaniem południowo-zachodnia Polska staje się europejskim hubem rozwoju sektora e-mobilności. Dlatego to właśnie stąd, z pomocą polskich inżynierów i techników, chcemy budować naszą markę na Starym Kontynencie” – powiedział podczas ceremonii symbolicznego wbicia pierwszej łopaty Yasunari Mitsui, prezes Mitsui High-tec.

Mitsui-High tec jest wiodącym producentem rdzeni silników elektrycznych do pojazdów hybrydowych i elektrycznych na świecie.

Pierwsza europejska fabryka MHT powstanie w Skarbimierzu (woj. opolskie) na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” (WSSE). W pierwszych latach działalności inwestor utworzy 30 miejsc pracy, a docelowo nawet – 200.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu udzieliła inwestorowi kompleksowego wsparcia w procesie decyzyjnym. Do tej pory Agencja obsłużyła 10 projektów z sektora e-mobilności, dzięki którym może powstać ponad 2,4 tys. miejsc pracy. Większość z nich zrealizują przedsiębiorstwa z dalekiej Azji – Korei Południowej, Chin i właśnie Japonii.