Mimo, że według sondaży urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych ma dziś bardzo niskie poparcie społeczne, modele ekonomiczne wskazują na coś skrajnie odmiennego: jeśli wybory prezydenckie odbyłyby się dziś, Donald Trump wygrałby je z miażdżącą przewagą  – pisze w analizie portal POLITICO.

Wszystko przez bardzo dobre wyniki amerykańskiej gospodarki, niskie bezrobocie, rosnące pensje i niskie ceny benzyny. Trump ma także przewagę ze względu na to, że jest urzędującym prezydentem ubiegającym się o drugą kadencję.

„Gospodarka ma się piekielnie dobrze. Poza tym, precedens historyczny wskazuje, że sprawujący władzę kandydat ma zawsze większe szanse na bycie wybranym niż jego kontrkandydaci”, powiedział portalowi POLITICO Donald Luskin z TrendMacrolytics, czyli firmy, która w 2016 roku prawidłowo przewidziała wybór Trumpa na prezydenta wbrew temu, że w większości sondaży przegrywał on z Hilary Clinton.

Modele ekonomiczne, takie jak ten firmy TrendMacrolytics, zazwyczaj ignorują sondaże i przymioty kandydatów.

Zamiast tego, patrzą na historyczne trendy, a następnie wpisują w nie dane makroekonomiczne, takie jak wzrost gospodarczy, wynagrodzenia, bezrobocie, inflacja i ceny benzyny. W ten sposób starają się przewidzieć, jak zachowają się wyborcy przy urnach.

Także inne analizowane przez POLITICO modele ekonomiczne wskazują na zwycięstwo Trumpa.

Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics, przetestował 12 różnych modeli w kontekście wyborów prezydenckich w Stanach w 2020 roku. Według jego analizy, Trump wygrywa w każdym z dwunastu scenariuszy – w większości z dużą przewagą.

Według analityków, dwie rzeczy mogłyby diametralnie wpłynąć na powyższe prognozy: gwałtowne odwrócenie się trendu gospodarczego albo wybuch jakiegoś skandalu z udziałem obecnego prezydenta.

Poza tym, modele, które biorą pod uwagę tylko otoczenie makroekonomiczne i historię, mogą się mylić: w zeszłym roku w wyborach do Izby Reprezentantów Republikanie – którzy wtedy mieli większość miejsc w Izbie – przegrali z Demokratami, mimo świetnej sytuacji gospodarczej w kraju.

Wybory prezydenckie w Stanach odbędą się 3 listopada 2020 roku.