China Railway Express, chiński przewoźnik towarów drogą kolejową specjalizujący się w trasach do i z Europy, oficjalnie zainaugurował współpracę z chińskim producentem sprzętu elektronicznego Shenzhen Chuangwei-RGB Electronics Co Ltd., pisze China Daily.

Na mocy tego porozumienia, uruchomiona została linia kolejowa Skyworth Express, która transportować będzie elementy telewizorów marki Skyworth z Międzynarodowego Portu Kolejowego w Chengdu w środkowych Chinach do Łodzi.

Jest to kolejny etap rozwoju transkontynentalnej trasy przebiegającej wzdłuż tzw. „Nowego Jedwabnego Szlaku” i łączącej chińskie i polskie miasto.

W wagonach pociągów, które na trasie Chengdu-Łódź jeżdżą już od 2013 roku, przewożone są towary wielu rodzajów. Na początku był to ruch w jedną stronę – Polacy wyłącznie sprowadzali towary chińskie nie wysyłając żadnych w drugą stronę.

Z czasem się to jednak zmieniło i w tej chwili China Railway Express transportuje w obie strony towary takie jak sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego, obuwie, tekstylia, materiały budowlane, meble, artykuły spożywcze i rolne i wszelkiego rodzaju półprodukty.

Jest to opłacalne, gdyż na przemierzenie 9,965 km skład kolejowy potrzebuje 14 dni – względem 28 dni, których potrzebuje na przebycie podobnej trasy statek. Z Chin do Polski pociąg dociera pokonując kolejno Kazachstan, Rosję i Białoruś.

Zgodnie z planami producenta w 2019 roku po tej trasie przetransportowane do Europy mają być części do 1,5 miliona telewizorów.

W 2021 roku liczba ta ma wzrosnąć do 2,1 miliona. Aby umożliwić płynny ruch na linii, firma otworzy centra obsługi łańcucha dostaw w Rosji, Niemczech, Polsce i na Białorusi.

Przeczytaj także: Białorusko-chiński producent aut BelGee chce sprzedawać chińskie limuzyny do Polski