Komatsu Ltd., japońskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn budowlanych, skonstruowało pierwszą zasilaną elektrycznie koparkę, donosi mining.com.

Stosunkowo niewielkich rozmiarów maszyna – waży jedynie 4,7 tony – napędzana jest takimi samymi bateriami, jak produkowane przez tę samą firmę elektryczne wózki widłowe. Producent twierdzi, że w pełni naładowany akumulator pozwala na dwie do sześciu godzin pracy.

Zeroemisyjna koparka ma za zadanie sprostać bardziej wygórowanym standardom ochrony środowiska. Prezentacja nowego produktu Komatsu jest kolejnym przejawem proekologicznego trendu, który z przemysłu motoryzacyjnego rozprzestrzenił się także na branżę budowlaną i górniczą.

Niedawno Międzynarodowa Rada Górnictwa i Metalurgii (International Council on Mining and Metals, ICMM) – organizacja zrzeszająca największe firmy z branży, której celem jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju oświadczyła, że do 2040 roku wszystkie pracujące na powierzchni maszyny górnicze należące do jej firm członkowskich będą zasilane energią ekologiczną.

Prezentacja koparki elektrycznej Komatsu odbędzie się podczas targów Bauma 2019 w Monachium.

Przeczytaj także: Rosja po raz pierwszy oszacowała wartość swoich surowców: sama ropa jest warta więcej, niż cała polska gospodarka