Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski nie będzie mógł wystawić ogólnopolskiej listy w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, dowiedziała się 300Gospodarka.

Aby uzyskać taką możliwość komitet musiałby zebrać 10 tys.  podpisów w co najmniej 7 z 13 okręgów wyborczych.

Komitet Gwiazdowskiego zebrał podpisy i będzie mógł wystartować prawdopodobnie w 6 okręgach, dowiedziała się 300Gospodarka.

Według naszych informacji, Polska Fair Play oficjalnie zarejestrowała listy w 5 okręgach. Są to: okręg nr 1 (woj. pomorskie), okręg nr 5 (woj. mazowieckie, bez aglomeracji warszawskiej), okręg nr 8 (woj. lubelskie), okręg nr 11 (woj. śląskie), okręg nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie).

Natomiast w okręgu nr 4 (Warszawa wraz z aglomeracją) komitet zebrał wystarczającą liczbę podpisów, ale Państwowa Komisja Wyborcza jeszcze weryfikuje kandydatów.

Według naszych informacji do wymaganej liczby 10 tys. w okręgu dolnośląsko-opolskim komitetowi Polska Fair Play zabrakło ok. 450 podpisów.

AKTUALIZACJA: Informacje 300Gospodarki potwierdził na swoim profilu na Facebooku Robert Gwiazdowski.

„Niestety, nie udało nam się zarejestrować w całym kraju list na wybory do PE. Na Dolnym Śląsku zabrakło 450 ważnych podpisów. Wszystkim, którzy z takim entuzjazmem, tak mocno się w ten projekt zaangażowali, jeszcze mocniej dziękuję. I przepraszam, że mimo tego entuzjazmu i zaangażowania mi się nie udało. Wierzę, że nasze idee są warte by o nie walczyć. Widocznie to nie ja jestem tym, który się do tego najlepiej nadaje. Tak jak obiecywałem – to Wy zdecydujecie co robimy dalej. Wesołych Świąt Wielkiej Nocy. I jeszcze raz wielkie dzięki,” – napisał lider komitetu.

W tym momencie szanse na wejście do Europarlamentu są już jedynie teoretyczne. Aby przekroczyć 5-proc. próg wyborczy, Polska Fair Play musiałaby w sześciu zarejestrowanych okręgach zebrać powyżej 10 proc.

Polska Fair Play to ruch polityczny założony 2 marca 2019 przez ekonomistę i prawnika Roberta Gwiazdowskiego oraz część środowiska Bezpartyjnych Samorządowców.

Podstawę programową ruchu stanowi pakiet postulatów nazwany Szóstką Gwiazdowskiego:

  • zmniejszenie opodatkowania pracy w celu zwiększenia płac i rozwoju gospodarki;
  • wprowadzenie emerytury obywatelskiej obudowanej rynkowymi mechanizmami wsparcia społecznego;
  • wprowadzenie 460 okręgów jednomandatowych w wyborach do Sejmu;
  • decentralizacja i deglomeracja, tj. podzielenie władzy rządu z samorządami, rozproszenie terytorialne instytucji państwowych w celu rozwoju małych i średnich miast;
  • reforma wymiaru sprawiedliwości;
  • silna Polska w Unii Europejskiej.

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej, do tej pory ogólnopolskie listy zarejestrowało sześć komitetów. Wśród nich są komitety stworzone przez Koalicję Europejską, Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy, Kukiz’15, Lewica Razem, Prawo i Sprawiedliwość oraz Wiosna Roberta Biedronia.

>>> Przeczytaj także: Donald Trump może zmieść rywali w wyborach prezydenckich 2020 – tak przynajmniej mówią modele ekonomiczne