Amerykański bank inwestycyjny Seaport Global opublikował raport, w którym przewiduje, że układ handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową mógłby doprowadzić do poprawy kondycji światowej gospodarki, a w szczególności rynku stali, donosi S&P Global Platts.

Seaport wskazuje, że w wyniku takiego porozumienia nastąpiłby błyskawiczny wzrost eksportu amerykańskiego węgla do chińskich hut stali. Mark Levin i Nathan Martin, analitycy banku, twierdzą, że wyeliminowanie obecnie obowiązującego i wynoszącego 25 proc. cła na węgiel, zwiększyłoby amerykański eksport tego surowca do 2 lub nawet 3 milionów ton rocznie, w porównaniu do obecnego poziomu wynoszącego 1,1 miliona.

Levin i Martin zapewniają o takich wzrostach mimo tego, że amerykańscy producenci na ogół wolą sprzedawać swoje produkty do Europy lub Brazylii, gdzie mogą narzucić stosunkowo wyższe ceny. Co więcej, Cui Pijang, szef Chińskiego Związku Przemysłu Koksowniczego, zapewnia, że Państwo Środka ma dostateczne zasoby węgla, aby zaspokoić popyt wewnętrzny.

Z drugiej strony Pijang przyznaje również, że ze względu na niską jakość rodzimego surowca, Chiny są zmuszone do importu pewnych jego ilości, aby sprostać międzynarodowym regulacjom w zakresie ochrony środowiska.