Według Wood Mackenzie (WoodMac), brytyjskiej firmy zajmującej się konsultingiem w przemyśle, suma wydatków inwestycyjnych w branży LNG na świecie w latach 2019-2025 przekroczy 200 mld dol., donosi LNG World News.

Na ostateczną decyzję inwestycyjną czekają w tej chwili projekty o mocach produkcyjnych sięgających 90 mln ton LNG rocznie. Zdaniem analityków taki wzrost inwestycji przyczyni się także do gwałtownego rozwoju przedsiębiorstw z branży EPC (Engineering, Procurement and Construction – projektowanie, realizacja dostaw i budowa).

Z drugiej strony eksperci wskazują na notoryczne opóźnienia i problemy z przekraczaniem budżetów w inwestycjach w tym obszarze. Zgodnie z danymi, zaledwie 10 proc. projektów związanych z infrastrukturą LNG mieści się w wyznaczonych ramach kosztowych, a 40 proc. – w ramach czasowych.

WoodMac zastrzega również, że część z oczekiwanych projektów może zostać anulowana ze względu na niskie ceny tego gazu na rynku. Analitycy nie widzą jednak jakiegokolwiek  poważniejszego zagrożenia dla rozwoju branży w kolejnych latach i oczekują znacznego wzrostu – porównywalnego z okresem boomu na rynku LNG z lat 2010-2014.