W Niemczech trwa Spargelzeit, czyli sezon zbioru szparagów. W tym roku jednak widać wyraźny spadek zainteresowania ochotników do pracy sezonowej, donosi Rzeczpospolita.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych przyczynę tego problemu widzi we wzbogaceniu się społeczeństw państw wschodnich Unii Europejskiej, a zwłaszcza Polaków, którzy szczególnie często przyjeżdżali na zbiory szparagów.

MSZ Niemiec podkreśliło, że dzięki wdrożonemu w Polsce programowi 500+ i postępującemu wzrostowi gospodarczemu Polacy nie widzą już ekonomicznej potrzeby przyjazdu na prace sezonowe do Niemiec.

Na razie niemieccy rolnicy mogą liczyć na pomoc Rumunów, jednak przy bardzo wysokim tempie rozwoju tamtejszej gospodarki wkrótce pracownicy z tego kraju prawdopodobnie także nie zechcą już przyjeżdżać na zbiory do Niemiec.

Innym powodem, dla którego pracownicy sezonowi rezygnują z pracy w Niemczech, jest zdaniem niemieckiego resortu ich wybór zatrudnienia w innych krajach unijnych, np. w Holandii.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.