Business & Science Poland w Brukseli (BSP) ma wspierać działania lobbingowe polskich firm na szczeblu unijnym.

BSP to związek pracodawców zarejestrowanych w Polsce, który będzie działać głównie poprzez swoje biuro w Brukseli. Misją biura będzie wspieranie polskiej społeczności biznesowej i naukowej w kształtowaniu agendy europejskiej.

Jak powiedział 300Gospodarce Marcin Ociepa, wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odpowiedzialny za sprawy europejskie, ponad 70 proc. prawa gospodarczego w Polsce jest pochodzenia unijnego.

„W Brukseli lobbing jest czymś naturalnym, o ile jest transparentny. Osobne wysiłki lobbingowe podejmują rządy, a osobne regiony, organizacje pozarządowe i osobne biznes. Ponieważ nie mieliśmy powszechnego samorządu gospodarczego, głos polskiego biznesu był rozproszony i niereprezentatywny,” powiedział wiceminister, który był jednym z adwokatów stworzenia BSP.

Jak dodał, Niemcy, Hiszpanie, Włosi czy Francuzi mają swoje organizacje biznesowe w Brukseli i dzięki temu silny glos w europie, niezależny od swoich rządów.

„Często wiec takie organizacje są sojusznikami dla rządów narodowych. My dziś również potrzebujemy takiego efektu synergii”, powiedział 300Gospodarce Ociepa.

W skład zarządu BSP wchodzą dr Tomasz Chmal i Piotr Dytko, a szefem brukselskiego biura został Bartosz Czczerski, który do tej pory był radcą w Wydziale Ekonomiczno-Handlowym Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

Do BSP obecnie należy 12 podmiotów: Orlen, Lotos, LOT, Grupa Azoty, KGHM, Polskie Porty Lotnicze, ARP, Totalizator Sportowy, GPW, PWPW, Poczta Polska, Invest Park.

Oficjalne otwarcie biura z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego nastąpi dziś o 12:30. BSP będzie miało siedzibę przy Rue Beliard 40, w tzw. Dzielnicy Europejskiej w Brukseli.

O tym, jak działa światek lobbystów w Brukseli i jaką pozycję ma w nim polski biznes przeczytasz w explainerze 300Gospodarki.