Urząd antymonopolowy Unii Europejskiej ukarał dwa banki brytyjskie: Royal Bank of Scotland (RBS) i Barclays, dwa amerykańskie: Citigroup i JPMorgan, oraz japoński MUFG, karą 1,1 mld euro, pisze Financial Times.

Chodzi o toczącą się od 2013 r. aferę dot. manipulacji benchmarkami kursów walut. Pięć lat temu unijny regulator rozpoczął w tej sprawie śledztwo, a wczorajszy wyrok jest jego zwieńczeniem.

Na przestrzeni lat 2007-2013 działały kartele traderów, którzy zmawiali się co do transakcji, przez co wpływali na benchmarki.

Grupy działały globalnie. Od kiedy w 2013 r. sprawa ujrzała światło dzienne, instytucje finansowe zamieszane w aferę zostały ukarane łącznie na kwotę 12 mld dolarów.

Natomiast z kwoty będącej naszą liczbą dnia najwięcej zapłaci Citigroup – 311 mln euro, dalej RBS – 249 mln, JPMorgan 229 mln, Barclays 210 mln, a MUFG skromne 70 mln euro.

Wszystkie instytucje, poza japońską, wniosły o ulgę w wysokości od 10 do 50 proc. kary.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.