Chiński producent elektroniki Huawei zamierza rozpocząć produkcję swoich własnych krzemowych chipów po tym, jak jego dotychczasowy dostawca, brytyjska firma Arm, zdecydowała o wstrzymaniu udostępniania licencji Chińczykom, pisze Financial Times.

Arm nie ma innego wyjścia – nowe sankcje Waszyngtonu nie pozwalają tej firmie współpracować z Huaweiem. Mimo że firma nie jest amerykańskim podmiotem, część jej biznesu objęta jest prawami własności intelektualnej ze Stanów.

Firma ma wprawdzie siedzibę w angielskim Cambridge, a jej właścicielem jest japoński SoftBank, ale w 2004 roku przejęła za 931 mln dol. amerykańskiego Artisana, a zatem jej własność intelektualna podlega częściowo właśnie tamtejszej jurysdykcji.

To kolejna zła wiadomość dla chińskiego producenta, z którym w tym tygodniu współpracę przy dostarczaniu systemów operacyjnych zakończył również Google (więcej na ten temat na naszej stronie).

Technologia brytyjskiego dostawcy chipów była kluczowa dla produktów chińskiej firmy. Teraz Huawei planuje uruchomienie własnej linii produkcyjnej.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.