Według informacji Financial Timesa wstrzymujące się dotychczas Niemcy poprą pomysł wprowadzenia celu zerowej emisji dwutlenku węgla netto przez gospodarki Unii do 2050 r.

Ten pomysł dyskutowany był już podczas konferencji klimatycznej ONZ COP24 w Katowicach. Został wtedy poparty przez osiem krajów wspólnoty: Szwecję, Belgię, Danię, Francję, Luksemburg, Holandię, Portugalię i Hiszpanię.

Poparcie Berlina jest dla sprawy kluczowe (jak przy niemal każdej decyzji podejmowanej przez Unię Europejską).

Pomysł nowego, ambitniejszego celu klimatycznego jest też po myśli Miguela Ariasa Cañete’a. komisarza ds. energii. Powiedział on, że to taki cel jest teraz niezwykle potrzebny i ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu idea przybierze kształt ambitnej umowy.

„Let’s get it done!” – podsumował Cañete.

Zobowiązanie wyzerowania emisji do 2050 r. jako pierwsze państwo podjęła Wielka Brytania. Stało się to w ostatnim dniu sprawowania urzędu przewodniczącej partii konserwatywnej przez Theresę May.

Wewnątrz wspólnoty będzie trochę trudniej. Nawet jeśli poparcie kluczowego Berlina uda się uzyskać, w Unii nadal są takie kraje jak Polska, Bułgaria czy Węgry, które sprzeciwiają się powstaniu tej umowy.

Naturalnie, w Polsce – gdzie 80 proc. energii wytwarzana jest z węgla – wyzwaniem będzie wyeliminowanie emisji w 30 lat.

Niemniej Unia Europejska ustami Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, zadeklarowała, że pieniądze na wsparcie Warszawy w eliminacji węgla z energetyki i przemysłu znajdą się.

„Unia Europejska powinna wyjść z propozycją konkretnego planu wsparcia, szczególnie Polski i Słowacji, w ich staraniach o odejście od energetyki węglowej” – cytowaliśmy Timmermansa w 300SEKUNDACH 7 maja.

Powiedział wtedy też, że Polska musi odejść od węgla, ale przy tym Unia Europejska musi Polskę wesprzeć finansowo, i dodał, że Unia ma dużo pieniędzy, które może przeznaczyć na ten cel.

W listopadzie zeszłego roku Komisja Europejska opublikowała scenariusze osiągnięcia różnych celów klimatycznych do 2050 r. Wariant zerowej emisji netto będzie wymagał od 175 do 290 mld euro inwestycji w infrastrukturę energetyczną na terenie wspólnoty rocznie.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

Raport ONZ: Obce gatunki inwazyjne zagrożeniem dla bioróżnorodności na Ziemi. Winny globalny handel