Danske Commodities, duńskie przedsiębiorstwo zajmujące się handlem energią, wykupiło 100 proc. energii wytwarzanej przez elektrownię wiatrową Hywind Scotland przez następnych 20 lat – informuje Quartz.

Szkocka farma jest pierwszą na świecie dryfującą elektrownią wiatrową. Zgodnie z zapisami kontraktu, otwarte mają zostać wszystkie śluzy chroniące wiatraki przed zalaniem. Do tej pory rozwiązanie to było stosowane tylko podczas testów i prób.

W ciągu najbliższych lat projekt może stać się realnie działającym biznesem. Podczas jednej ze wspomnianych prób – w okresie od listopada 2018 do stycznia 2019 – turbiny przetrwały skrajnie trudne, sztormowe warunki panujące u wybrzeży Szkocji.

W tym czasie były zdolne do osiągnięcia 65 proc. swoich maksymalnych zdolności produkcyjnych. To wynik lepszy od lądowych turbin zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych (36,9 proc.) i offshore’owej farmy położonej u wybrzeży Danii (45,8 proc.). To także wynik lepszy od przeciętnych zdolności produkcyjnych elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne.

Szacuje się, że w ciągu roku Hywind jest zdolne do wytworzenia 135 GWh energii elektrycznej – a zatem dostatecznie dużej jej ilości do zasilenia 20 tys. gospodarstw domowych.