We wtorek wcześnie nad ranem należąca do Elona Muska firma kosmiczna SpaceX wystrzeliła w kosmos rakietę Falcon Heavy – informuje Bloomberg.

Realizacja misji rakiety jest elementem współpracy pomiędzy amerykańskim przedsiębiorstwem a Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych.

Falcon Heavy opuścił platformę startową Centrum Kosmicznego NASA im. Johna Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie o godz. 2:30 czasu lokalnego – z trzygodzinnym opóźnieniem.

Falcon Heavy w ramach misji STP-2 wyniósł na trzy różne orbity 24 satelity należące do agencji kosmicznej, Departamentu Obrony USA i innych instytucji. Misja STP-2 jest ważna dla przedsiębiorstwa Muska, bo wzmacnia ona współpracę z amerykańską armią, o którą firma zabiegała od dłuższego czasu.

Firmie SpaceX udało się później odzyskać dwa boczne stopnie rakiety, które były także wcześniej wykorzystane podczas kwietniowej misji Arabsat-6A. Stopnia centralnego rakiety nie udało się jednak sprowadzić szczęśliwie z powrotem na ziemię.

W zeszłym roku SpaceX pobiło swój rekord i zrealizowało 21 startów dla swoich kontrahentów. Obecnym priorytetem firmy jest rozpoczęcie programu lotów załogowych. Zdaniem Elona Muska wtorkowy start Falcon Heavy był jak dotąd najtrudniejszą misją, przed jaką stanął SpaceX.

>>> Polecamy również: Falcon Heavy wystartował