Christine Lagarde, która obecnie jest dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zostanie prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Będzie pierwszą kobietą na stanowisku prezesa EBC w krótkiej, 21-letniej historii banku.

Lagarde była jedną z części brukselskiej układanki, którą od niedzieli wieczór próbowali złożyć liderzy państw członkowskich Unii na tzw. szczycie Rady Europejskiej. Po rekordowo długich negocjacjach doszli do porozumienia, w ramach którego ustalili, że Lagarde obejmie EBC, a szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyen.

Kim jest Christine Lagarde?

Lagarde to francuska prawniczka, która obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W 2008 została umieszczona na 14. miejscu listy 100 najbardziej wpływowych kobiet świata, sporządzonej przez magazyn „Forbes”.

Rok później została uznana przez „Financial Times” najlepszym ministrem finansów w Europie, co stanowiło docenienie kondycji gospodarki Francji w czasie globalnego kryzysu gospodarczego.

W 2016 r. wraz z innymi kobietami została wyróżniona tytułem „Women of the Year” magazynu „Glamour”.

W 2005 r. Christine Lagarde objęła stanowisko ministra delegowanego ds. handlu zagranicznego, które zajmowała do 2007 r. W 2007 r. została ministrem rolnictwa w pierwszym rządzie François Fillona.

Po wygraniu wyborów parlamentarnych w tym samym roku przez Unię na rzecz Ruchu Ludowego Christine Lagarde objęła urząd ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia.

W trzecim gabinecie François Fillona, który powstał jesienią 2010 r., została ministrem gospodarki, finansów i przemysłu.

W 2011 r. została powołana na dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dzień później odeszła z funkcji ministerialnej.

W tym samym roku wszczęto śledztwo, w którym badany jest wątek udziału Christine Lagarde w przekazaniu do prywatnego (a nie państwowego) arbitrażu sporu pomiędzy jednym z banków należących w części do skarbu państwa, a przedsiębiorcą Bernardem Tapie.

W toku tego postępowania m.in. przeszukano jej mieszkanie. W 2016 r. została po raz drugi wybrana na dyrektora zarządzającego MFW.

Morawiecki: Chcemy, aby perspektywa Polski była uwzględniania. Przed nami bardzo trudne rozmowy