„Wielokrotnie z nią rozmawiałem o najróżniejszych sprawach. Jestem przekonany, że to bardzo dobra kandydatura” – powiedział premier Mateusz Morawiecki po wyborze Christine Lagarde na kandydatkę na prezes Europejskiego Banku Centralnego.

„Jest to kandydatura, która będzie w stanie łączyć optykę patrzenia i percepcję krajów południa, północy, zachodu i wschodu”, powiedział Morawiecki.

„Jestem przekonany, że odpowie we właściwy sposób na obserwowane spowolnienie w Europie. Podobnie jak pozytywnie oceniam Mario Draghiego i jego decyzje jako szefa EBC. Sadzę, że jest to bardzo dobry wybór dla strefy euro i dla przyszłości Unii Europejskiej”, dodał premier.

Christine Lagarde to francuska prawniczka, która obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W 2008 została umieszczona na 14. miejscu listy 100 najbardziej wpływowych kobiet świata, sporządzonej przez magazyn „Forbes”.

Rok później została uznana przez „Financial Times” najlepszym ministrem finansów w Europie, co stanowiło docenienie kondycji gospodarki Francji w czasie globalnego kryzysu gospodarczego.

W 2016 r. wraz z innymi kobietami została wyróżniona tytułem „Women of the Year” magazynu „Glamour”.

W 2005 r. Christine Lagarde objęła stanowisko ministra delegowanego ds. handlu zagranicznego, które zajmowała do 2007 r. W 2007 r. została ministrem rolnictwa w pierwszym rządzie François Fillona.

Po wygraniu wyborów parlamentarnych w tym samym roku przez Unię na rzecz Ruchu Ludowego Christine Lagarde objęła urząd ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia.

W trzecim gabinecie François Fillona, który powstał jesienią 2010 r., została ministrem gospodarki, finansów i przemysłu.

W 2011 r. została powołana na dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Morawiecki: Widzę dużą szansę na zbudowanie wspólnego mianownika z Ursulą von der Leyen