Brytyjska firma analityczna Oxford Economics opublikowała raport, w którym przedstawia swoje przewidywania dotyczące automatyzacji pracy i jej wpływu na rynek pracy, pisze Manufacturing Global.

Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie zatytułowanym „Jak roboty zmieniają świat: co tak naprawdę dla rynku pracy i zdolności produkcyjnych oznacza automatyzacja” w tej chwili na świecie pracuje 2,25 mln robotów – trzy razy więcej niż 20 lat temu.

Zdaniem ekspertów jeśli obecny trend się utrzyma, już w 2030 roku na całym świecie przy produkcji dóbr może pracować już 20 mln maszyn, czyli prawie 9 razy więcej niż obecnie.

Za tak ogromny wzrost odpowiadać będzie przede wszystkim automatyzacja pracy w Chińskiej Republice Ludowej. W związku z postępem robotyzacji w ciągu następnej dekady globalnie z rynku może zniknąć 20 mln miejsc pracy.

Zmiany te w szczególności dotkną pracowników nisko wykwalifikowanych i zamieszkujących kraje stosunkowo słabo rozwinięte gospodarczo.

Z drugiej strony, zdaniem Oxford Economics, wzrost poziomu robotyzacji o 30 proc. wygeneruje dodatkowe 5 bilionów dol. PKB. Co więcej, w perspektywie globalnej przyrost nowych miejsc pracy w branżach nieobjętych procesem automatyzacji ma być równie dynamiczny, co spadek ich liczby w branżach, w których nastąpi gwałtowna robotyzacja.

Największa brytyjska konfederacja przedsiębiorców apeluje o działania na rzecz redukcji emisji