Twórcy gigantycznej elektrowni zasilanej odpadami opisują swoje dzieło jako proste, czyste i charakterystyczne, donosi portal World Economic Forum.

Jest to gigantyczna struktura, która znajduje się na obrzeżach miasta Shenzhen w południowych Chinach.

W momencie osiągnięcia zdolności operacyjnej ma przetwarzać do 5000 ton odpadów każdego dnia.

Miasto liczy 20 milionów mieszkańców. Ilość odpadów generowanych przez nich pozwalałaby na przetwarzanie nawet 15000 ton dziennie.

Proces przetwarzania odpadów na ciepło polega na spalaniu niepożądanych materiałów, które napędzają turbinę do wytwarzania energii elektrycznej.

Spalanie odpadów co prawda uwalnia szkodliwe emisje CO2 do atmosfery, ale – według architektów z SHL Architects – na poziomie przeciętnego składowiska.

W Polsce największe spalarnie produkujące energię elektryczną i ciepło znajdują się w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Białymstoku i Koninie.

Planowana jest również budowa podobnych zakładów w Gdańsku i Warszawie, gdzie powstać ma największa spalarnia w Polsce, zdolna do przetworzenia 300 tys. ton odpadów rocznie.

Według Światowej Rady Energetycznej wartość rynku technologii wytwarzania energii z odpadów osiągnie 40 miliardów dolarów do 2023 r.

>>> Czytaj też: Niepokój klimatyczny – jak nowa przypadłość naszych czasów zmieni światową gospodarkę