Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w Chinach wzrosła w maju 2019 roku o 50,5 proc. rok do roku, informuje Renawable Energy World.

Zgodnie z danymi Chińskiego Związku Promocji Infrastruktury do Ładowania Pojazdów Elektrycznych, liczba publicznych stacji ładowania będących w posiadaniu osób w nim stowarzyszonych wynosi obecnie 401 tys., z czego 229 tys. to stacje ładowania prądem przemiennym, 171 tys. – prądem stałym, a 500 oferuje oba typy zasilania.

W stosunku do poprzedniego miesiąca, w maju tego roku w Chinach przybyło 9658 stacji. Z kolei w okresie od czerwca 2018 do maja 2019 przeciętny miesięczny przyrost wyniósł 11 205 sztuk.

Do zasilenia chińskich pojazdów w maju potrzeba było ok. 359 mln kWh energii elektrycznej, czyli o 3 mln więcej, niż w kwietniu.

Ogółem w Chińskiej Republice Ludowej pod koniec maja było 976 tys. stacji ładowania, czyli aż o 71 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najczęściej ładowanymi na tych stacjach pojazdami w Chinach są autobusy elektryczne, a w następnej kolejności prywatne pojazdy, śmieciarki i taksówki.

Dla porównania po polskich drogach porusza się niemal 5 tys. osobowych pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w kraju, które mogą korzystać z ponad 640 stacji ładowania – wynika z licznika elektromobilności uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

>>> Czytaj też: Elektryczny samolot Tesli w ciągu 5 lat?