Francuskie firmy z branży budowlanej, Bouygues Construction i Hoffmann Green Cement Technologies, podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej rozwoju projektu nowego rodzaju cementu o niższym śladzie węglowym.

Porozumienie obejmuje okres 30 miesięcy, podczas którego kontrahenci zobowiązali się do opracowania i przetestowania formuł produkcji betonu z użyciem nowego rodzaju cementu wytwarzanego z wykorzystaniem technologii H-EVA.

Wejście do masowego użytku ostatecznego produktu planowane jest na 2020 rok.

Nowy cement ma mieć o 70 do 80 proc. niższy ślad węglowy od masowo obecnie wykorzystywanego w budownictwie cementu portlandzkiego.

Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywoływanych bezpośrednio lub pośrednio przez np. dany produkt. W samej Francji produkcja cementu odpowiada za 6 proc. emisji wszystkich gazów cieplarnianych.

Zdaniem Philippe’a Bonnave’a, szefa Bouygues Construction, jego firma jako lider w swojej branży powinna stawiać czoła wyzwaniom rosnącej urbanizacji przy jednoczesnym zmniejszaniu negatywnego wpływu na środowisko.

„Porozumienie, które podpisaliśmy umożliwi nam stworzenie innowacyjnych rozwiązań dla naszego sektora, dzięki którym uda nam się obniżyć emisję CO2 i sprawić, by branża budowlana stała się bardziej zrównoważona” – powiedział Bonnave.

Wykres Dnia: Czego brakuje polskiemu lobbingowi w Brukseli? Obecności w Brukseli