Polski startup kosmiczny SatRevolution umieścił pierwsze dwie nanosatelity, Światowid i KRAKsat, na orbicie, poinformował SpaceNews.

Celem firmy jest umieszczenie 16 nanosatelitów na orbicie do 2022 r., następnie 66 do 2023 r. i 1024 do 2026 r.

Tak duża liczba satelitów ma umożliwić stworzenie konstelacji satelitarnej, która umożliwi tworzenie obrazów całej powierzchni Ziemi z dokładnością do 50 centymetrów i możliwością odświeżania obrazu co 30 minut.

„Obecnie prowadzone są rozmowy z firmami specjalizującymi się w startach satelitarnych, m.in. Virgin Orbit, czyli firmą, z którą podpisaliśmy list intencyjny w sprawie współpracy w tej dziedzinie. Oczywiście przyjmujemy każdą opcję, która umożliwi nam umieszczenie ponad 1000 satelitów na rozważanej orbicie” – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Nanosatelity mogą być wykorzystane do detekcji  klęsk żywiołowych, telekomunikacji, w sektorze militarnym i Smart City, czyli np. monitorowania zanieczyszczenia powietrza.

Według firmy, nanosatelity umożliwią też ponad 100-krotną redukcję kosztów w porównaniu do dużych satelitów obserwacyjnych.

Zainteresowanie projektem i wolę współpracy z SatRevolution wyraziły – oprócz Virgin Orbit – również Instytut ONZ do spraw Badania i Szkoleń, miasto Wrocław i Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Aby sfinansować opracowanie nowych prototypów satelitów, jak np. ScopeSat, który jest wyposażony w rozkładany moduł optyczny, firma planuje zbierać fundusze w ramach kampanii crowdfundingowej.

W pierwszej fazie projektu SatRevolution zamierza zebrać około 4,1 mln zł od inwestorów.

„W SatRevolution zajmujemy się tworzeniem nanosatelitów oraz opartych na nich rozwiązań. To unikatowy obszar, na którym technologie kosmiczne stykają się z wieloma dziedzinami naszego życia – od prognozowania pogody i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych, przez telekomunikację czy płatności mobilne, po bezpieczeństwo narodowe. Wartość rynku obserwacji ziemi rośnie o 8 proc. rocznie, a produkcji nanosatelitów o 24 proc.” – tak firma zachęca potencjalnych inwestorów na swojej stronie crowdfundingowej.

Spółka SatRevolution działa na rynku NewSpace od 2016 roku. Jej główna siedziba znajduje się we Wrocławiu. Wśród założycieli są: dyrektor operacyjny Grzegorz Zwoliński, Radosław Łapczyński zajmujący się badaniami i rozwojem oraz Damian Fijałkowski, który odpowiada za finanse.

Wcześniej wszyscy trzej założyli  T-Bull SA, producenta i wydawcę gier mobilnych.