Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała raport o przyszłości wodoru jako czystego źródła energii. Zawiera on siedem konkretnych rekomendacji.

Wodór może być cichym bohaterem w walce o dekarbonizację i oczyszczenie klimatu.

Sam może stanowić czyste źródło energii, ale wykorzystuje się go też do transportu oraz przechowywania energii z innych czystych źródeł, takich jak elektrownie słoneczne.

Może też napędzać samochody osobowe i ciężarowe, nie produkując żadnych zanieczyszczeń – produktem ubocznym jest tylko para wodna.

Ponieważ Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru w Europie, może stać się również liderem technologii jego wykorzystania. Oto, co IEA rekomenduje w swoim najnowszym raporcie państwom i firmom, które chcą dobrze wykorzystać potencjał wodoru. 

1. Zapewnić wodorowi miejsce w długoterminowych strategiach energetycznych. Zarówno rządowych (lokalnych i centralnych), jak i biznesowych.

2. Zwiększać komercyjne zapotrzebowanie na czysty wodór. Czysty wodór jest dostępny, ale wciąż drogi. Jeśli pojawi się stabilny rynek i rosnące zapotrzebowanie, pojawi się też możliwość zmniejszania kosztów.

3. Zmniejszyć ryzyko dla pionierów. Nowe zastosowania wodoru i technologie jego wytwarzania są obarczone największym ryzykiem. Mogą w tym pomóc odpowiednie kredyty, gwarancje i inne narzędzia wspierające sektor prywatny.

4. Wspierać badania i rozwój, żeby zmniejszyć koszy. Poza skalą, koszt wytwarzania i wykorzystywania wodoru można zmniejszać dzięki R&D. Do tego oczywiście potrzebne jest wsparcie finansowe.

5. Wyeliminować niepotrzebne bariery regulacyjne i zharmonizować standardy. Niejasne, przestarzałe albo niespójne przepisy i wymagania to duża przeszkoda przy rozwijaniu nowych technologii. Ich usunięcie wymaga współpracy rządu, firm i społeczności.

6. Podejmować współpracę międzynarodową i śledzić postępy. Współpraca jest szczególnie ważna w kwestii standardów i dzielenia się dobrymi praktykami oraz infrastrukturą.

7. Skupić się na czterech najważniejszych możliwościach przyspieszenia postępów w najbliższej dekadzie. Te cztery możliwości to:

  • jak najlepsze wykorzystanie istniejących portów przemysłowych;
  • wykorzystanie istniejącej infrastruktury gazociągowej;
  • stworzenie pierwszych tras transportowych, żeby przyspieszyć rozwój międzynarodowego handlu wodorem;
  • wsparcie konkurencyjności pojazdów z ogniwami paliwowymi w transporcie.

Jeśli temat brzmi znajomo, to dlatego, że 300Gospodarka kilka miesięcy temu również opublikowała raport o perspektywach wykorzystania wodoru. O ile IEA dała ogólne rekomendacja dla wszystkich państw, my skupiliśmy się na Polsce. Nasz raport „Czas na wodór” możecie przeczytać tutaj.

Dyskusja na temat wykorzystania wodoru wciąż się toczy. Najbliższa okazja do porozmawiania nadarzy się podczas konferencji IMPACT MOBILITY’19 rEVolution, która odbędzie się na początku października w Katowicach.

300Gospodarka poprowadzi tam panel o wodorze i jego zastosowaniu w e-mobilności, na który państwa serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na stronie naszego partnera.