Siedem lat temu rząd w Islamabadzie nagle odmówił Tethyan Copper Company dzierżawy jednego z największych niezagospodarowanych złóż miedzi i złota na świecie Reko Diq.

Tethyan Copper Company to joint venture chilijskiej firmy miedziowej Antofagasta i kanadyjskiej Barrick Gold – największej firmy wydobywającej złoto na świecie.

Islamabad tłumaczył się względami bezpieczeństwa i sprzeciwem lokalnej społeczności. Od tego czasu trwał spór między Tethyan i Pakistanem przed międzynarodowym arbitrażem Banku Światowego.

W sobotę zapadł wyrok: rząd Pakistanu musi zapłacić firmie 6 mld dol, informuje Financial Times. 4 mld dol. to wartość całego projektu w 2011 r., pozostałą część stanowią odsetki. W poniedziałek akcje Antofagasta zyskały na wartości 4,8 proc.

Złoże Reko Diq zostało odkryte przez brytyjsko-australijskiego giganta z branży wydobywczej BHP w 1990 r. Mieści się u stóp wygaszonego wulkanu tuż przy granicy z Afganistanem.

W 2000 r. BHP wycofało się z projektu i został on przejęty przez Antofagasta. Rząd w Islamabadzie zapewne będzie starał się od decyzji odwołać, lub na inne sposoby przeciągać termin spłaty.

>>>Czytaj też: Już trzy największe firmy wydobywcze na świecie zadeklarowały odejście od węgla. Dlaczego?