Chiny przeprowadziły udaną operację kontrolowanego sprowadzenia z orbity stacji orbitalnej Tiangong-2, pisze Space News. 

W piątek sukces misji potwierdziło Chińskie Biuro Załogowej Inżynierii Kosmicznej (China Manned Space Engineering Office – CMSEO).

Tiangong-2 wylądował o 9:06 czasu lokalnego na południowym Pacyfiku. W kwietniu 2018 roku inna stacja – Tiangong-1 – w niekontrolowany sposób powróciła na Ziemię z jej orbity po tym, jak w roku 2016 chińska kontrola lotów utraciła z nią kontakt.

Obie stacje są elementami przygotowań Chińczyków do wystrzelenia na orbitę większych, dwudziestotonowych modułów Chińskiej Stacji Kosmicznej (ChSK).

Tiangong-2 miała za zadanie umożliwić testy zaawansowanych systemów podtrzymywania życia, tankowania i przyjmowania zaopatrzenia – niezbędnych do utrzymania stacji kosmicznej na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Realizacja planów wyniesienia na orbitę ChSK uległa jednak opóźnieniu – zgodnie z planami Chińczyków główny moduł Stacji o nazwie Tianhe powinien znaleźć się na orbicie już w 2018 roku.

Jednak ze względu na niepowodzenie startu rakiety nośnej Chang Zheng 5 w lipcu 2017, a w konsekwencji opóźnienie startu rakiety Chang Zheng 5B, Tianhe miałby znaleźć się w przestrzeni kosmicznej nie wcześniej niż w 2020 roku.

>>> Czytaj też: Prywatny rynek lotów w kosmos podwoi swoje dochody przez kolejne 10 lat