Europejski producent lotniczy Airbus we współpracy z brytyjską firmą komunikacyjną OneWeb otworzył pierwszy na świecie zakład masowej produkcji satelitów, pisze Manufacturing Global.

Fabryka znajduję się w Exploration Park w amerykańskim stanie Floryda – na terenie wydzierżawionym od Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego NASA.

Na działce zajmującej ponad 9,8 tys. m kw. Airbus i OneWeb mają do dyspozycji dwie linie montażowe zdolne do produkcji ważących po 150 kg jednostek.

Zgodnie z treścią wydanego oświadczenia prasowego fabryka ta jest pierwszą na świecie zdolną do wykorzystania technologii, dzięki którym możliwa jest produkcja satelitów na masową skalę. To z kolei umożliwia redukcję kosztów i skrócenie czasu konstrukcji urządzeń.

Zdaniem OneWeb Satellites zakład jest zdolny do wytwarzania dwóch satelitów o nośności do 60 kg dziennie – po jednym na każdą linię montażową.

Celem fabryki jest wsparcie w tworzeniu sieci 650 satelitów dla OneWeb. Cel może zostać następnie rozszerzony do 1980 urządzeń.

Konstelacja satelitów OneWeb ma krążyć na orbicie ziemskiej i dostarczyć każdemu mieszkańcowi planety dostęp do szybkiego Internetu przed końcem 2021 roku.

>> Czy zielona rewolucja musi pogrążyć Śląsk? Farmy słoneczne mogą zastąpić węgiel i uratować miejsca pracy

>>> Asseco przejmuje pakiet kontrolny w hiszpańskiej firmie. Chce zawojować sektor użyteczności publicznej na świecie