W niemieckim dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung polski premier napisał artykuł o mafiach vatowskich i o swoim pomyśle na wspólne unijne uporanie się z problemem.

Mateusz Morawiecki zapowiedział w FAZ, że Warszawa zamierza zaproponować Unii Europejskiej deklarację do wspólnego zwalczania oszustw w VAT.

Deklaracja przewidywać będzie połączenie natury: technologicznej – polegającej na wymianie wiedzy dotyczącej zaawansowanych narzędzi IT służących zwalczaniu oszustw podatkowych, oraz standaryzującej – wymiana informacji ma być zautomatyzowana, w szczególności rejestry spółek handlowych czy rejestry podatników VAT w różnych krajach.

Dodatkowo przedsiębiorcy mają mieć zapewniony najwyższy standard ochrony przed podatkową nierzetelnością kontrahenta.

Wpływy związane z VAT są jedynymi z głównych źródeł dochodów budżetowych państw Unii – w 2017 r. odpowiadały za 21 proc. wszystkich wpływów podatkowych (1,085 mld euro) i 12 proc. unijnego budżetu (17 mld euro).

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

Czytaj też:

>>> Raport: Europa przyspiesza z budową farm wiatrowych, Polska bezkonkurencyjna na ostatnim miejscu

>>> Dziedziczenie środków w PPK: na jakich zasadach można odziedziczyć oszczędności emerytalne