W Mozambiku powstanie elektrownia gazowa Beluluane. Rząd Mozambiku we wtorek zatwierdził warunki 30-letniej koncesji dla Beluluane Gas Company SA na projekt elektrowni Beluluane, która będzie rocznie generować 2 GW energii elektrycznej, pisze MacauHub.

Beluluane Gas Company zbuduje również system gazociągów między portem Matola i Beluluane Thermoelectric Power Station w prowincji Maputo i będzie odpowiedzialna za produkcję i sprzedaż energii elektrycznej w Mozambiku i za granicą.

Elektrownia, która powstanie w ciągu pięciu lat, wymaga inwestycji w wysokości 2,8 mld USD. Elektrownia umożliwi Mozambikowi wyprodukowanie 8 GW mocy do 2043 r. i stanie się regionalnym centrum produkcji oraz dostaw energii. Dzięki elektrowni powstanie 1700 miejsc pracy na etapie budowy i 1050 miejsc pracy w fazie operacyjnej.

Elektrownia będzie stanowiła wsparcie dla krajowego rynku, na który energia będzie dostarczana po preferencyjnych cenach, tj. z rabatem od 5 do 20 proc. Oczekuje się, że odbiorcami energii wytwarzanej w Beluluane będzie RPA i inne rynki w regionie Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej.

Elektrownia będzie działać w ramach Beluluane Industrial Park. Jest to park przemysłowy i strefa wolnego handlu, która znajduje się w jednym z najbardziej uprzemysłowionych i produktywnych regionów Mozambiku.

Park działa w formie partnerstwa publiczno-prywatnego między Rządową Agencją Promocji Inwestycji i Eksportu Mozambiku a Szwajcarsko-Mozambickimi Inwestorami.

>>> Świadomość klimatyczna Polaków szybko rośnie. Czy partie polityczne nadążają za tą zmianą?

>>> Instytut Maxa Rubnera: Wprowadźmy prosty system oznaczeń żywności do supermarketów