Amerykańskie przedsiębiorstwo z branży kosmicznej SpaceX wystrzeliło na orbitę izraelskiego satelitę komunikacyjnego Amos-17 firmy Spacecom przy pomocy swojej rakiety Falcon 9 – pisze portal Space News.

Start miał miejsce 6 sierpnia o godz. 7:23 czasu lokalnego w bazie sił powietrznych na przylądku Canaveral na Florydzie. Wystrzelenie rakiety opóźniło się o trzy dni, gdyż konieczna była wymiana potencjalnie uszkodzonego zaworu rakiety.

Dla SpaceX był to już dziesiąty start rakiety w tym roku. Wcześniej amerykańska firma użyła tej samej rakiety do wystrzelenia na orbitę dwóch innych satelitów – kanadyjskiej Telstar-19 Vantage w lipcu 2018 roku oraz katarskiej Es’hail-2 w listopadzie 2018. Tym razem jednak Falcon 19 nie został sprowadzony z powrotem na Ziemię – całe jego paliwo zostało wykorzystane do wyniesienia ważącego 6,5 tys. kg Amosa-17 na orbitę okołoziemską.

Satelita Amos-17 została zaprojektowana przez Boeinga i będzie stanowić platformę dostarczającą usługi na tereny Afryki Subsaharyjskiej, Europy, a także Bliskiego Wschodu i innych części Azji.

>>> Czytaj też: Wartość SpaceX przekroczyła 30 miliardów dolarów