Duża część światowych zasobów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) to kapitał widmo, „inwestowany” w celu zmniejszenia podatków płaconych przez firmy, a nie w celu finansowania realnej działalności produkcyjnej, pisze Financial Times.

Tak wynika z badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Uniwersytetu w Kopenhadze.

Prawie 40 procent światowych BIZ, wartych łącznie 15 bilionów dolarów, przechodzi przez firmy „na pusto”.

Zamiast przynoszenia realnych inwestycji są one narzędziem inżynierii finansowej, „często po to, aby zminimalizować globalny rachunek podatkowy przedsiębiorstw działających na międzynarodowych rynkach”, stwierdzili badacze Jannick Damgaard, Thomas Elkjaer i Niels Johannesen, którzy przeprowadzili to badanie.

Ustalenia pojawiają się w czasie, gdy rządy wyjątkowo intensywnie próbują ograniczyć unikanie płacenia podatków od osób prawnych przez przedsiębiorstwa międzynarodowe. Reforma podatkowa jest jednym z priorytetów grupy G7.

Ostatnie posunięcie Francji do opodatkowania globalnych grup technologicznych działających w tym kraju zwiększyły presję na innych członków G7 w celu osiągnięcia porozumienia.

OECD powierzono zadanie określenia ogólnoświatowo akceptowalnych rozwiązań do przyszłego roku.

Tymczasem zgodnie z wynikami rankingu Global Best to Invest 2019 Polska utrzymała piąte miejsce na świecie i zwiększyła liczbę realizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ)

Według Conway Analytics, firmy analitycznej specjalizującej się w dostarczaniu danych na temat inwestycji korporacyjnych na całym świecie, w Polsce zrealizowano 163 projekty BIZ w 2018 roku.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma przesłanek, by sądzić, że firmy akurat do Polski kierowały fantomowe środki, w celu uniknięcia opodatkowania.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

Polecamy też:

>>> BlackRock, największa firma inwestycyjna na świecie, zwiększyła swój udział w Banku Pekao

>>> Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2020