Klienci, którzy są płatnikami składek mogą już sami utworzyć elektroniczne dokumenty z danymi. Wystarczy, że mają swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS.

W trybie on-line mogą przygotować m.in. potwierdzenie o braku zaległości w płatnościach składek  i przesłać je drogą mailową np. do swojego doradcy w banku.

W zależności od potrzeb klienci wygenerują elektroniczny dokument na PUE ZUS i przekażą go drogą mailową instytucji, która go potrzebuje.

W PKO Banku Polskim z tej opcji mogą korzystać już klienci firmowi, którzy chcą zaciągnąć kredyt w banku. Potwierdzenie o braku zaległości w płatnościach składek ZUS mogą wysłać do swojego doradcy, a wkrótce bezpośrednio do serwisu transakcyjnego iPKO.

Do tej pory przedsiębiorcy, którzy potrzebowali potwierdzenia z danymi w ZUS musieli złożyć w tej sprawie wniosek. Od kilku dni sami mogą już utworzyć taki dokument, zapisać jako plik PDF i XML i wysłać na dowolny adres.

Wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone, a dokument potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dzięki niej można w prosty sposób potwierdzić, że dokument został utworzony w systemie informatycznym ZUS.

Udostępnienie możliwości samodzielnego potwierdzania danych zapisanych na koncie w ZUS to kolejny przykład tego, jak instytucje publiczne mogą i powinny współpracować z innymi podmiotami, w szczególności z sektorem bankowym, na rzecz obywateli” –  powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

>> PKO Bank Polski uruchamia Program Partnerski dla klubów piłkarskiej Ekstraklasy

>> Wkrótce powstanie największy w historii program budowy i modernizacji dworców