Australijska Agencja Kosmiczna podpisała z NASA umowę o współpracy przy amerykańskim programie eksploracji Księżyca o nazwie Artemis.

W podpisaniu dokumentu uczestniczył premier Australii Scott Morrison oraz amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross, informuje Space News.

Dokładny obszar działań Australijczyków w ramach programu nie jest jeszcze znany, lecz NASA w swoim oświadczeniu zaznaczyła, że współpraca między agencjami będzie dotyczyć robotyki, automatyzacji i zdalnego zarządzania instrumentami.

„To szansa dla australijskiego biznesu na konkurencję na rosnącym, międzynarodowym rynku obejmującym łańcuch dostaw dla przemysłu kosmicznego” – powiedział premier Australii.

Rząd Australii zobowiązał się do wsparcia współpracy amerykańsko-australijskiej kwotą 102 mln dolarów amerykańskich w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak dotąd nie ujawniono w jakie konkretne obszary pieniądze te będą zainwestowane. Porozumienie o współpracy jest kolejnym przejawem rosnącego zaangażowania Australijczyków w budowę rodzimego przemysłu kosmicznego.

W ostatnim czasie władze tego kraju wprowadziły nowe regulacje ułatwiające rodzimym firmom działanie na tym rynku. Z kolei sama Australijska Agencja Kosmiczna powstała zaledwie rok temu – w lipcu 2018 roku.

>>> Czytaj też:Chiny sprowadziły na ziemię swoją stację orbitalną. To preludium do większych projektów kosmicznych