Największy światowy producent miedzi, chilijskie Codelco, wyemitował w poniedziałek dziesięcio- i trzydziestoletnie obligacje denominowane w dolarach, aby zabezpieczyć finansowanie swoich projektów modernizacyjnych, informuje Mining.

Obligacje zostały wyemitowane w Nowym Jorku w przedziale cenowym od 150 do 180 punktów bazowych ponad równowartość amerykańskich obligacji skarbowych. Codelco pożyczył w zeszłym miesiącu 300 milionów dolarów i sprzedał obligacje za łączną kwotę 180 milionów dolarów.

Jest to część nowej strategii finansowania państwowego giganta miedzianego, która obejmuje zaciąganie kredytów i sprzedaż aktywów niestrukturalnych. Informacja ta zaskoczyła analityków, ponieważ prezes Codelco Juan Benavides powiedział w kwietniu tego roku, że firma dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, aby przeprowadzić prace zaplanowane na ten i na przyszły rok.

Jednak w starzejących się kopalniach Codelco nastąpił gwałtowny spadek wydobycia rud, co spowodowało pilną potrzebę przeprowadzenia remontów. Firma uruchomiła już jeden ze swoich najbardziej ambitnych planów – konwersję gigantycznej kopalni odkrywkowej Chuquicamata o wartości 5,6 mld dolarów na operowanie pod ziemią.

Kolejnym dużym wydatkiem jest nowy poziom w El Teniente, największej kopalni podziemnej firmy, którego konstrukcja pochłonie 5,5 mld dolarów. W dalszej kolejności planowana jest rozbudowa kopalni Andina za 1,3 mld dol., rozbudowa kopalni w Salwadorze za 1 mld dol. oraz rozbudowa kopalni Radomiro Tomic, której szacunkowych nakładów na modernizację nie znamy.

Codelco przekazuje wszystkie swoje zyski państwu. Operuje ogromnymi złożami miedzi, stanowiącymi 10 proc. światowych rezerw oraz realizuje około 11 proc. globalnej rocznej produkcji miedzi – 1,8 mln ton metrycznych.

>>> Czytaj też: Rząd Holandii rozważa stworzenie funduszu rozwoju infrastruktury i edukacji. Wszystko przez rekordowo tanie obligacje