Brytyjski dziennik The Guardian ujawnia listę 20 firm produkujących paliwa, których niczym nieograniczone wykorzystywanie światowych zasobów ropy naftowej, gazu i węgla daje ponad jedną trzecią wszystkich emisji gazów cieplarnianych.

Nowe dane pochodzące od światowej sławy naukowców pokazują, w jaki sposób ta kohorta firm państwowych i międzynarodowych wpędza nas w kryzys klimatyczny, który zagraża przyszłości ludzkości.

Od 1965 r. 20 największych firm z sektora przyczyniło się do powstania 35 proc. wszystkich emisji dwutlenku węgla i metanu na świecie, co odpowiada 480 mld ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Zidentyfikowano firmy będące własnością inwestorów, takie jak amerykański Chevron i Exxon, brytyjskie BP i holenderski Shell, a także firmy państwowe, w tym saudyjskie Saudi Aramco i rosyjski Gazprom.

Chevron uplasował się na czele listy ośmiu korporacji będących własnością inwestorów, a za nim znalazły się Exxon, BP i Shell. Razem te cztery globalne firmy są odpowiedzialne za ponad 10 proc. światowej emisji dwutlenku węgla od 1965 roku.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Zobacz też: Zakład o baryłkę ropy. Jak najwięksi gracze próbują przewidzieć cenę surowca