Międzynarodowa tytoniowa grupa Japan Tobacco International ogłosiła dziś utworzenie Globalnego Centrum Usług Biznesowych w Warszawie. W związku z tą decyzją, w ciągu najbliższych trzech lat JTI Polska przyjmie do pracy ponad 850 kolejnych pracowników, a całkowite zatrudnienie w firmie przekroczy 3000 osób.

Pracownicy Centrum będą odpowiedzialni za wsparcie eksperckie oraz zarządzanie procesami transakcyjnymi wielu obszarów międzynarodowej działalności Grupy JTI, takich jak finanse, marketing i sprzedaż, ludzie i kultura organizacyjna, badania i rozwój, sprawy prawne i regulacyjne oraz globalny łańcuch dostaw.

Warszawa jest fantastycznym miejscem dla naszego nowego centrum biznesowego. Zespół doskonale wykształconych i utalentowanych pracowników umożliwi dalszy rozwój Grupy JTI w skali globalnej. Polska dysponuje bardzo dobrą infrastrukturą, jest krajem przewidywalnym i zorientowanym na przyszłość” – powiedział Paulo Lopes, dyrektor generalny warszawskiego Centrum.

Globalne Centrum Usług Biznesowych jest kolejną strategiczną inwestycją JTI w Polsce.

W tym roku firma weszła także na rynek papierosów elektronicznych z marką Logic Compact oraz rozpoczęła produkcję wyrobów tytoniowych Ploom Tech w swoim kompleksie fabryk w Starym Gostkowie koło Łodzi.

Całkowita wartość inwestycji Grupy JTI w Polsce w ostatniej dekadzie przekroczyła 800 mln dolarów.

JTI (Japan Tobacco International) to międzynarodowa firma tytoniowa działająca w ponad 130 krajach, należąca do Grupy Japan Tobacco. Jest globalnym właścicielem marek Winston (drugiej na świecie pod względem sprzedaży) oraz Camel (poza Stanami Zjednoczonymi). Inne globalne marki to Mevius i LD.

Siedzibą JTI jest szwajcarska Genewa. Oprócz Warszawy, dwa pozostałe Globalne Centra Usług Biznesowych znajdą się w rosyjskim Petersburgu i filipińskiej Manili.

Centrum usług JTI to kolejna tego typu inwestycja globalnej firmy w Polsce i wpisuje się w szeroki trend przenoszenia centrów usług księgowych, IT i innych przez zachodnie firmy do polskich miast.

Takie centra posiadają już także w Polsce m. in. Credit Suisse, Citibank,  Bank of New York Mellon czy Reuters. Revolut ma biuro w Krakowie, które jest obecnie największym jego centrum usług na całym świecie, a Goldman Sachs, amerykański Bank inwestycyjny, posiada biuro w Warszawie, do którego outsourcuje m. in. usługi IT.

Wśród firm, które zapowiedziały już otwarcie swoich centrów usług w Polsce są m. in brytyjski bank Standard Chartered czy największy bank inwestycyjny na świecie  JPMorgan, który w zeszłym roku ogłosił zatrudnienie kilku tysięcy ludzi i stworzenie swojego największego na świecie centrum usług w Warszawie.

Czytaj też:

>> Coraz więcej Polaków pracujących w City przenosi się do Warszawy – wywiad z Rafałem Liberą, szefem Polish City Club

>> Powstaje nowy kompleks biurowy w centrum Warszawy