Portal sifted, który należy do Financial Times i specjalizuje się w startupach, przygotował prognozę – zapytał 28 ważnych ludzi z branży, co przyniesie rok 2020 dla europejskich startupów.

Polska została przez ekspertów określona jako kraj, w którym dojdzie do największej zmiany w ekosystemie innowacyjnych firm.

W naszym kraju pod względem startupów technologicznych istnieje duży potencjał, biorąc pod uwagę bazę talentów – w Europie Środkowej i Wschodniej jest 1 mln deweloperów, a według wielu badań Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów na świecie pod względem jakości pracy deweloperów.

Pieter van der Does, dyrektor generalny Adyen, holenderskiego fintechu, uważa, że najbardziej ekscytująco w 2020 r. będzie w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Z kolei największą trwogę we wczoraj rozpoczętym roku przyniosą w opinii van der Doesa nierówności dochodowe i majątkowe.

„W rozwiniętych gospodarkach nie jesteśmy zbyt dobrzy w osiąganiu równego podziału dóbr, mimo że temat ten jest szeroko dyskutowany. Wszyscy widzimy protesty żółtych kamizelek we Francji. Ci ludzie mają rację – pracują bardzo ciężko, a mimo to nie są w stanie zarobić na życie” – uważa van der Does.

Zapytany o kraj o największej przełomowej zmianie w ekosystemie startupów bez wahania powiedział Polska.

„Stała się ona dla nas ważnym regionem. Jest tam mniej obietnic i więcej realizacji niż gdzie indziej” – kwituje współzałożyciel Adyen.

Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące konkretnych startupów, inny z pytanych ekspertów twierdzi, że rok 2020 będzie należeć do firm, takich jak np. warszawski Cosmose, który analizuje, jak zachowują się klienci w sklepach (więcej o Cosmose pisaliśmy tutaj).