Od dziś w restauracjach McDonald’s w Polsce klienci nie znajdą już plastikowych słomek. Zastąpią je słomki z papieru, ale to dopiero początek zmian ku ekologicznym opakowaniom – deklarują eksperci z McDonald’s.

Oprócz słomek McDonald’s zmienia także opakowania lodów McFlurry i patyczki do baloników na całkowicie papierowe. Polska jest pierwszym rynkiem w systemie McDonald’s, na którym wdrożono tak nowoczesne rozwiązanie – deklarują rzecznicy sieci restauracji.

Rocznie w restauracjach zużywanych jest 160 milionów słomek, 23 miliony kubeczków McFlurry oraz 3,5 miliona patyczków do balonów. Dlatego, zdaniem McDonald’s, te niewielkie na razie zmiany będą miały znaczenie dla środowiska ze względu na skalę działalności firmy. 

Zmiany nie ograniczają się jedynie do zastąpienia surowców, z których wykonane są opakowania. McDonald’s ogranicza zużycie plastiku oraz sukcesywnie wdraża segregację i recykling śmieci we wszystkich restauracjach. 

“Nowe papierowe słomki w 100 proc. nadają się do recyklingu. Zmiana opakowań oraz technologie stosowane przez recyklerów umożliwiają nam stopniowe zamykanie obiegu i przetwarzanie odpadów np. na ręczniki papierowe” – mówi Tomasz Kurpiewski, szef działu Ochrony Środowiska McDonald’s Polska.

Tomasz Kurpiewski, materiały prasowe

Dodał też, że restauracja chce wziąć odpowiedzialność za swoje odpady, a zmiana myślenia o nich rozpoczyna się już na etapie produkcji opakowań, gdy od początku traktuje się je jako surowce do ponownego wykorzystania. 

W ramach strategii Scale for Good McDonald’s chce, by w przyszłości wszystkie produkowane dla sieci opakowania były poddawane recyklingowi. 

Technologia produkcji nowych papierowych słomek zdobyła atesty bezpieczeństwa i jakości, a nowy produkt wypróbowali konsumenci. McDonald’s chce też umożliwić korzystanie z nowego produktu innym uczestnikom rynku, o czym więcej napiszemy jutro. 

Od 2021 roku w całej Europie wycofane zostaną z obrotu liczne jednorazowe produkty plastikowe, do czego państwa członkowskie będą zobowiązane przez wytyczne zawarte w tak zwanej dyrektywie plastikowej.

Patyczki do balonów oraz plastikowe słomki i tak wkrótce zniknęłyby z polskich restauracji. Natomiast plastikowe wieczka do kubków będą projektowane zgodnie z nowymi wymogami.

Przeczytaj także:

>>> Brytyjczycy zamienią plastikowe śmieci w wodór

>>>BP tworzy technologię, dzięki której skuteczniej będzie można przetwarzać plastikowe odpady