Cisza i spokój domowego zacisza mogą być błogosławieństwem. Pokażemy wam, jak ograniczenie swobody przekuć w istną krynicę wiedzy. 

I nie jest to z naszej strony teoretyzowanie: część naszej redakcji w osobie Maryjki Szurowskiej przebywa na 14-sto dniowej kwarantannie i już od pierwszych godzin chwali sobie ten stan (tutaj przeczytacie relację z wieloetapowej niedawnej „ucieczki” z Kirgistanu, przez którą Maryjka znalazła się na owej kwarantannie).

Żeby jednak polecenia nie były jednostronne, w powstaniu naszego poradnika wzięła udział również klimatyczna część naszej redakcji, czyli redaktorka 300KLIMATU Barbara Rogala.

Wspólnie stworzyły kompilację sześciu różnych propozycji i wierzą, że spośród nich każdy znajdzie coś dla siebie. 

1. Języki (:p)

Zaczniemy od propozycji Maryjki, która w pierwszej kolejności poleca szlifować języki. Szczególnie dobrym pomysłem dla osób samotnie spędzających kwarantannę będzie wymowa – można pogadać do siebie i zrzucić to na ćwiczenia, a nie wczesne stadium schizofrenii. 

Najlepszą metodą jest posłuchanie native speakera, którego akcent i melodia języka nam się podoba i wielokrotne powtarzanie kilku wybranych zdań, które mówi, starając się przy tym oddać jego akcent i melodię zdania. Maryjki wyborem, jeśli chodzi o język angielski, jest zawsze Ricky Gervais, ale zachęcamy do znalezienia własnego przykładu do naśladowania. 

W zdobyciu podstawowej wiedzy o brytyjskiej wymowie pomoże wam m.in. niezwykle kompetentny Elliott z ETJ English. Jeśli jednak będzie was irytował (tak jak Maryjkę) to mamy też do polecenia cudownego Papa Teach Me, który jest niestety niezwykle przystojny, co zwyczajnie rozprasza.

Jeśli chcecie potrenować niemiecki: Michaela Fröhlich to najlepszy adres w internecie.

A dla tych, którzy walczą z językiem rosyjskim możemy polecić Фёдора z Be Fluent in Russian (tylko bardzo prosimy, nie uczcie się od niego angielskiego w żadnym wymiarze) oraz Ирину z kanału О русском по-русски 

2. Rysowanie (!)

Drugą propozycją Maryjki jest wypróbowanie skillshare.com – pierwsze dwa miesiące programu premium są za darmo – i zrobienie kursu Urban Sketching.

Skąd ta propozycja? Bo na pewno za mało rysujecie, a ta czynność ma zbawienny wpływ na wasze struktury neuronowe. 

3. Neurobiologia (?)

No właśnie, skoro przy tym jesteśmy, Maryjka poleca też zainteresować się neurobiologią. Zacznijcie od prostego, przyjemnego TED Talka jednej ze światowej sławy specjalistek w tej dziedzinie, Wendy Suzuki.

Później przejdźcie do Michaela Dempstera, który w języku Scots (dacie radę – podobny do angielskiego) opowiada o tym, co dzieje się w naszych mózgach, kiedy mówimy w swoim języku ojczystym.

Zachęceni TED Talkami przejdźcie do wykładów prof. Roberta Sapolsky’ego z uniwersytetu w Stanford o podstawach behawioryzmu, endokrynologii i neurobiologii. 

4. Klimat na Arktyce (brrr)

Basia z kolei, jak na redaktorkę ds. klimatu przystało, w pierwszej kolejności poleca kurs o klimacie Arktyki na platformie coursera. To wspólne dzieło Uniwersytetu w Albercie, Uniwersytetu w Tromsø i Uniwersytetu Arktycznego.

Trwa cztery tygodnie (dla powtarzających kwarantannę idealny!), dzięki któremu zgłębicie środowisko i klimat polarnej Północy.

Najpierw zapoznacie się z regionalną geografią, później będzie trochę o kriosferze (lodzie), a na końcu dowiecie się więcej o atmosferze i oceanie w tym regionie. Dowiedzie się m. in., dlaczego Arktyka jest zimna i pokryta lodem, oraz jak wpływa to na jej klimat i ekosystemy.

Zastanowicie się również, w jaki sposób Arktyka jest połączona z resztą świata.

Na koniec przeanalizujecie obecne zmiany klimatu, procesy, które je wywołują, oraz dowody na ich występowanie w Arktyce. 

5. Filmy dokumentalne (taaak) 

Basię porwały też polecenia ekipy festiwalu filmowego Docs Against Gravity produkcji dostępnych na VOD.

Pierwszą z nich jest Książę i Dybuk, w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Według ekipy Docs “w tle historii znajdziecie też niejasną orientację seksualną i cień Zagłady”, co brzmi jak idealny film na czasy epidemii. 

Na VOD.PL: https://vod.pl/filmy/ksiaze-i-dybuk-caly-film-online/9lvsw4b

Drugą jest Bellingcat: Prawda w czasach postprawdy (Bellingcat: Truth in a Post-Truth World), w reżyserii Hansa Poola. “Jak zmienić świat nie wychodząc z domu, czyli dziennikarstwo obywatelskie 2.0” – głosi opis organizatorów festiwalu. Czyli to taki film o nas!

Na VOD.PL: https://vod.pl/…/bellingcat-prawda-w-czasach-postpr…/eengsjw

Szwedzka teoria miłości (The Swedish Theory of Love), reż. Erik Gandini. Kiedy Maryjka zobaczyła to polecenie krzyknęła “taaak!”; ekipa Docs była trochę bardziej merytoryczna i napisała “podczas przymusowej kwarantanny warto obejrzeć film o kraju, w którym część ludzi decyduje się na kwarantannę z własnej woli”.

Na VOD.PL: https://vod.pl/…/szwedzka-teoria-milosci-caly-film-…/k4j5e6f

6. T-E-A-T-R

Ostatnią propozycją Basi są aktorzy Teatru Wielkiego, którzy na okres kwarantanny udostępniają video lekcje baletu. Zdradzimy wam, że Basia mieszka przy szkole baletowej, zatem z racji lokalizacji (oraz wrażliwości na piękno) balet jest jej bliski.

W dodatku, jeśli obejrzycie wspomnianego wcześniej TED Talka Wendy Suzuki, dowiecie się, dlaczego aby osiągnąć dobrą kondycję intelektualną musicie zadbać o regularny ruch. Taki balet będzie więc jak znalazł!

Życzymy wam, żebyście korzystając z naszych porad się nie połamali (jak już coś musicie łamać to tylko ołówki przy urban sketching), a także żeby wasza kwarantanna – czy też zwyczajne ograniczanie wychodzenia z domu – było niezapomnianym czasem pełnym przygód i nauki!

BONUS

A na koniec, jeśli szukacie przyjemnego, dającej do myślenia zajęcia na kolejne pół godziny, polecamy którąś z analiz 300Gospodarki. Poniżej tylko kilka wybranych przez nas:

1. Bez Polski świat nie zaszedłby tak daleko ws. klimatu. Ale wciąż mamy problem z określeniem własnej drogi – wywiad z Lidią Wojtal – z tego wywiadu dowiesz się, jak od kuchni wyglądają światowe negocjacje klimatyczne i jaką rolę odgrywa w nich Polska.

2. Jak wodór może wpłynąć na polską rewolucję elektromobilności? [RAPORT 300RESEARCH] – w ultraciekawym raporcie naszego skrzydła analitycznego przeczytasz m. in. o tym, dlaczego Polska powinna inwestować w wodór

3. Polska bez komunizmu. Jaka byłaby Polska w 2018 roku bez Stalina i Jaruzelskiego? [ANALIZA 300GOSPODARKI] – w tym świetnym, długim i ciekawym artykule przeczytacie historię Polski bez komunizmu – czyta się jak dobrą powieść.

4. Potrzebujemy masowego, symbolicznego ataku na konsumpcjonizm i pogoń za wzrostem PKB za wszelką cenę – wywiad z filozofką Ewą Bińczyk – na koniec trochę filozofii i tego, jak powinniśmy przemodelować obecny świat, aby przetrwał nadciągającą burzę klimatyczną (i nie tylko).