Amerykański producent zielonych technologii GE Renewable Energy i jego podwykonawcy zainstalowali wszystkie trzy łopaty na prototypie modelu 12-MW morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X. Prototyp ma zostać przetestowany w Rotterdamie, informuje Riviera.

Wstępna faza testowania prototypu ma na celu umożliwienie firmie GE Renewable Energy uzyskania danych niezbędnych do uzyskania certyfikatu typu turbiny, co ma nastąpić w 2020 r. i jest kluczowym krokiem na drodze do komercjalizacji. Prototyp jest instalowany na lądzie, aby ułatwić dostęp do testów.

Ten model ma stanąć w rodzinie farm Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, która po wybudowaniu będzie największą na świecie offshorową elektrownią wiatrową.

Duński koncern energetyczny Ørsted wybrał GE Renewable Energy jako preferowanego dostawcę turbin dla dwóch morskich farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych. Będą to pierwsze komercyjne implementacje Haliade-X.

Dodatkowo w maju 2019 roku szwedzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej Vattenfall i GE Renewable Energy ogłosiły plany połączenia sił w celu rozmieszczenia tego modelu na morzu.

Rozwój i produkcja nowej turbiny o mocy 12 MW będzie miała miejsce głównie we Francji.  Turbina ma 220-metrowy wirnik i 107-metrowe łopaty. Firma planuje rozpocząć produkcję seryjną w 2021 roku.

>>> Czytaj też: Polska chce dostać od UE pieniądze na realizację polityki klimatycznej