Rzadko mamy okazję pisać o wielkich wydarzeniach na rynku drukarek, ale dziś jest właśnie ten dzień. Amerykański producent drukarek Xerox ogłosił ofertę nabycia znacznie większego konkurenta – amerykańskiego HP – za ponad 30 mld dolarów, liczone z uwzględnieniem zadłużenia – czytamy w Financial Times.

Xerox złożył ofertę późno we wtorek, wyceniając HP na ok. 22 dol. za akcję. Ta propozycja to ok. 20 proc. więcej niż wynosiła cena za udział w HP na zamknięciu wtorkowej sesji na giełdzie. Amerykański bank Citigroup zgodził się sfinansować lwią część oferty Xerox, a przynajmniej tak powiedziały dwie osoby z bezpośrednią wiedzą na ten temat brytyjskiemu dziennikowi Financial Times.

W ramach propozycji powstałą w wyniku połączenia firmę miałby poprowadzić John Visentin, prezes Xerox. Dion Weisler, szef HP, ogłosił w tym roku, że ustąpi ze stanowiska „z powodu problemów zdrowotnych w rodzinie”.

Wartość rynkowa Xerox jest mniejsza niż jedna trzecia wartości rynkowej HP, ale połączenie to może potencjalnie przynieść aż 2 mld dolarów rocznych oszczędności.

Cena akcji HP wzrosła o ponad 10 proc. po tym, jak we wtorek Wall Street Journal po raz pierwszy poinformował, że Xerox planował ofertę. Kurs akcji Xerox wzrósł o 2,3 proc.