Wczoraj Watykan ogłosił, że szef tamtejszego regulatora finansowego odejdzie, kilka tygodni po bezprecedensowych nalotach policji na jego organizację i inne kluczowe organizacje administracyjne stolicy Kościoła Katolickiego, informuje Reuters.

Rene Bruelhart, 47-letni szwajcarski prawnik, powiedział Reutersowi, że zrezygnował z najwyższego stanowiska w Urzędzie Informacji Finansowej (AIF), ale nie wdawał się w szczegóły.

Watykańska policja weszła do biur AFI i Sekretariatu Stanu – administracyjnego serca Kościoła Katolickiego – 1 października, w ramach śledztwa w sprawie inwestycji Sekretariatu w nieruchomości w Londynie.

Funkcjonariusze, działając na podstawie nakazu przeszukania zabezpieczonego przez prokuratora Watykanu, zajęli dokumenty i komputery.

Szef Sekretariatu, kardynał Pietro Parolin, przyznał w zeszłym miesiącu, że transakcja dotycząca nieruchomości nie była przejrzysta i obiecał zająć się jej „naświetlaniem”.

Zarząd AIF, na czele z Bruelhartem, powiedział, że regulator nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie inwestycji w nieruchomości.

>>>Czytaj też: Jak Watykan buduje luksusowe apartamenty w Londynie za 200 mln dolarów