{"vars":{{"pageTitle":"Anna Moskwa: Będzie stały monitoring Odry. I badania nad neutralizacją złotych alg","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["anna-moskwa","katastrofa-ekologiczna-na-odrze","najnowsze","ochrona-srodowiska","odra","rzeki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":521134}} }
300Gospodarka.pl

Anna Moskwa: Będzie stały monitoring Odry. I badania nad neutralizacją złotych alg

MInisterstwo Klimatu i Środowiska będzie prowadzić rozbudowywany stały monitoring Odry, mówi minister Anna Moskwa. W planach są też badania nad ograniczeniem rozwoju złotych alg.

Światowa nauka na razie nie ma precyzyjnej odpowiedzi, jak poradzić sobie z problemem „złotej algi”, co nie jest dobrą wiadomością. Ze strony resortu klimatu i środowiska wiosną tego roku będzie rozbudowywany stały monitoring Odry – powiedziała Anna Moskwa w rozmowie z PAP.

Monitoring pozwoli on na bieżąco kontrolować parametry wody, w tym pod kątem rozwoju złotej algi.

Oprócz tego przeprowadzone zostaną badania z użyciem substancji proponowanych przez naukowców, które być może pozwolą zneutralizować bądź ograniczyć rozwój tych glonów w rzece.


Czytaj także: Katastrofa ekologiczna na Odrze. Unijny raport: Zrzut ścieków przemysłowych jedną z przyczyn


System ostrzegania przez województwa

Przygotowaliśmy również system ostrzegania przed ewentualnym stanem zagrożenia Odry do podmiotów funkcjonujących nad rzeką. Jeśli pojawi się zagrożenie, wówczas będziemy rekomendować ograniczenie zrzutów ścieków do rzeki – wskazała minister.

Resort przewiduje w najbliższych dniach spotkanie z wojewodami, by uruchomić takie alerty.

31 marca odbędzie się też międzynarodowa konferencja, na której będziemy dyskutować na temat Odry i dzielić się doświadczeniami, żeby lepiej przygotować się do lata. Wtedy przedstawimy, jak będzie wyglądał monitoring rzeki i system ostrzeżeń – dodała Anna Moskwa.

Będą nowe przepisy

Ochronę Odry wzmocni także specjalna ustawa dotycząca jej rewitalizacji. Nad projektem przepisów pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Przewidziano m.in. powstanie wyspecjalizowanej Inspekcji Wodnej, która ma reagować w zakresie nielegalnych zrzutów ścieków do wód.

Nowe przepisy mają pozwolić również cofnąć lub ograniczyć bez odszkodowania pozwolenie wodnoprawne, jeśli np. zrzucane ścieki zagrażają środowisku. Między innymi Wody Polskie zostaną zobowiązane do przeprowadzenia przeglądu pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych na wprowadzanie ścieków do wód – powiedziała minister klimatu i środowiska.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Co się stało z Odrą?

W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów Prymnesium parvum, tzw. złotych alg. To glony, które na ogół żyją w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach.

Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie. Także w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

Według cytowanego przez Annę Moskwę raportu, w 2022 stwierdzono w Odrze o 53 proc. mniej ryb niż w latach 2014-2021.

Opracowanie własne na podstawie PAP.

Polecamy też: