{"vars":{{"pageTitle":"Bez dekarbonizacji 3,5 miliarda ludzi może w przyszłości żyć w temperaturach zagrażających życiu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","katastrofa-klimatyczna","migracja","produkcja-zywnosci","wzrost-globalnych-temperatur","zdrowie","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"8 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":52918}} }
300Gospodarka.pl

Bez dekarbonizacji 3,5 miliarda ludzi może w przyszłości żyć w temperaturach zagrażających życiu

Do 2070 roku temperatura na części globu podniesie się na tyle, że będzie stanowić zagrożenie dla życia ludzi. Niebezpieczeństwo dotyczy jednej trzeciej ludzkości- informuje inews.

Do takich wniosków doszła międzynarodowa grupa badaczy, która swoje wnioski opublikowała w raporcie na łamach pisma naukowego Proceedings of the National Academy of Sciences.

W ciągu 50 lat (jeśli nie odzyskamy kontroli nad emisjami gazów cieplarnianych) średnia temperatura roczna w wielu regionach świata może wzrosnąć do 29 stopni Celsjusza, czyli o około 7,5 stopnia. Dla porównania średnia temperatura w Polsce w 2019 roku wynosiła 10,1 stopnia Celsjusza.

Taki wzrost temperatur oznacza zagrożenie dla życia 3,5 miliarda ludzi na Ziemi. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy Indii, Nigerii, Pakistanu, Indonezji, Sudanu i jeszcze kilku krajów.

To zagrożenie nie ominie jednak mieszkańców chłodniejszych rejonów planety. Przegrzanie globu oznacza chaos w globalnych dostawach żywności, kryzys w systemie opieki zdrowotnej oraz masowe migracje ludności do chłodniejszych regionów.

Zagrożenie jest do uniknięcia przy szybkim zmniejszeniu globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj:

>>>Oto artykuł sprzed 8 lat, który wyjaśnia związek między rosnącym ryzykiem pandemii a wpływem człowieka na środowisko

>>>12 artykułów, analiz i wywiadów, które każdy z nas powinien przeczytać w Dzień Ziemi