{"vars":{{"pageTitle":"Chcesz walczyć o klimat? Odstaw schabowego. Zmiana diety to też troska o środowisko","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","bioroznorodnosc","dieta","emisje-gazow-cieplarnianych","klimat","main","najnowsze","ochrona-srodowiska","rolnictwo","slad-weglowy"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"16 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599074}} }
300Gospodarka.pl

Chcesz walczyć o klimat? Odstaw schabowego. Zmiana diety to też troska o środowisko

Wpływ diety na klimat i środowisko maleje wraz z ilością spożywanego mięsa. Zmiany nawyków żywieniowych są niezbędne, jeśli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej. Do takich wniosków doszli badacze zdrowia publicznego z Wielkiej Brytanii i Australii.

Swoją analizę opublikowali w artykule w czasopiśmie naukowym Nature Food.

Przypominają, że sektor rolno-spożywczy odpowiada za ponad jedną trzecią globalnych emisji gazów cieplarnianych. Zużywa też 70 proc. światowych zasobów słodkiej wody i odpowiada za 78 proc. jej zanieczyszczenia.

Około trzy czwarte światowego obszaru wolnego od lodu zostało przekształcone przez człowieka, głównie przez rolnictwo, a zmiana użytkowania gruntów (głównie wylesianie na potrzeby rolnictwa) jest głównym źródłem utraty różnorodności biologicznej – piszą naukowcy w artykule.

Jak dieta wpływa na środowisko?

Zdaniem naukowców, by wykarmić rosnącą populację i zachować bezpieczny poziom wpływu na środowisko, konieczne są zmiany w diecie. Inne środki – jak postęp technologiczny w rolnictwie, zniwelowanie różnic w wielkości plonów, ograniczenie marnotrawstwa żywności – to ich zdaniem za mało.


Czytaj także: Rolnictwo też przyczynia się do globalnego ocieplenia. Robimy za mało, by ten wpływ ograniczyć


By stwierdzić, jaki dokładnie wpływ mają poszczególne diety, naukowcy przeanalizowali dane o diecie 55 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii. Powiązali je z danymi o wpływie poszczególnych produktów żywnościowych na klimat i środowisko.

Wzięto pod uwagę nie tylko emisje gazów cieplarnianych. Badacze przeanalizowali wykorzystanie gruntu, zużycie wody, potencjał eutrofizacji, czyli zdolności do tak zwanego zakwitu wód, i wpływ na bioróżnorodność.

Różne typy diet

Naukowcy wyodrębnili sześć typów diety. To dieta wegańska, wegetariańska, rybna, o niskiej, a następnie średniej i wysokiej zawartości mięsa.

Weganie i wegetarianie byli młodsi niż osoby jedzące ryby i mięso, a weganie zgłaszali niższe spożycie kalorii niż wszystkie inne grupy dietetyczne. Spożycie ryb było podobne u osób jedzących ryby i osób o niskiej zawartości mięsa (z wyższym poziomem spożycia u osób o średniej i wysokiej zawartości mięsa), co sugeruje, że osoby jedzące ryby nie zastępowały mięsa rybami – zaznaczają badacze.

Całkowite spożycie nabiału było niższe u wegetarian i osób jedzących ryby. Jednak spożycie sera było wyższe w tych dwóch grupach.

Mniej mięsa, mniejszy ślad środowiskowy

Za bazowy wpływ na środowisko przyjęto ten generowany przez dietę bogatą w mięso. To on był punktem odniesienia.

W przypadku emisji dwutlenku węgla wpływ diety wegańskiej okazał się być na przeciętnym poziomie 30,3 proc. śladu węglowego diety mięsnej. Ślad węglowy diety wegetariańskiej to 46 proc. a rybnej – 53 proc.

Nawet ograniczenie spożycia mięsa do minimum dużo zmienia. Mediana śladu węglowego takiej diety to 57,2 proc.wartości bazowej. W przypadku diety ze średnim spożyciem mięsa to 71 proc.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Znaczne różnice zaobserwowano także w przypadku pozostałych gazów cieplarnianych. Dieta wegańska ma ledwie jedną czwartą śladu węglowego diety bogatej w mięso, liczonego dla wszystkich substancji tego rodzaju, a dieta wegetariańska – 41 proc. Ślad diety rybnej to 47 proc., diety o niskiej zawartości mięsa – 52,5 proc., a o średniej zawartości mięsa – 68 proc.

Wpływ środowiskowy maleje wraz z ilością spożywanego mięsa także w przypadku pozostałych miar.

W przypadku miar emisji gazów cieplarnianych, użytkowania gruntów, zużycia wody, eutrofizacji i różnorodności biologicznej, poziom wpływu jest silnie związany z ilością spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego – czytamy w podsumowaniu analizy.

Naukowcy stwierdzili duże różnice we wpływie diety na środowisko w grupach o niższym spożyciu mięsa. W przypadku emisji gazów cieplarnianych, eutrofizacji i użytkowania gruntów, wpływ osób o niskim spożyciu mięsa był o co najmniej 30 proc. niższy niż w przypadku osób o jedzących dużo mięsa.

Polecamy: