{"vars":{{"pageTitle":"Co czeka polską energetykę? Wkrótce debata Koalicji Klimatycznej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["300klimat","dekarbonizacja","energetyka","klimat","koalicja-klimatyczna","transformacja-energetyczna","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":691787}} }
300Gospodarka.pl

Co czeka polską energetykę? Wkrótce debata Koalicji Klimatycznej

Podczas debaty „Zielona transformacja energetyki w Polsce. Co dalej?” eksperci, politycy i reprezentanci organizacji pozarządowych będą rozmawiać o tym, co udało się zrobić w obszarze transformacji energetyki w ciągu pierwszych 100 dni pracy nowego rządu. Omówią także kluczowe wyzwania, jakie czekają sektor energetyki w najbliższym czasie. 300Gospodarka jest patronem medialnym debaty.

Debata odbędzie się 25 marca. Jej organizatorem jest Koalicja Klimatyczna, a współorganizatorami Instytut na rzecz Ekorozwoju, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Partnerem wydarzenia jest Teatr Komedia w Warszawie.

Tegoroczny luty był najgorętszy w historii pomiarów, a zarazem dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym padał analogiczny rekord dla danego miesiąca. To świadectwo dramatycznego tempa zmiany klimatu, która dzieje się na naszych oczach. Dlatego cały świat, w tym Polska, musi ambitnie zwiększać wysiłki na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, przypomina Koalicja Klimatyczna.

Dla Polski priorytetowe jest odejście od paliw kopalnych w energetyce. Chociaż proces ten jest już w toku, to nadal przed nami mnóstwo wyzwań w tym obszarze. Gotowość sprostania im jest kluczowa dla sukcesu transformacji polskiej energetyki, a stawką – adekwatna odpowiedź naszego kraju na zmianę klimatu i poprawa jakości życia oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Dyskusja w szerokim gronie

Neutralność energetyczna do 2050 r. jest osiągalna, lecz wymaga od nas niezwłocznego działania i wykorzystania wszystkich dostępnych możliwości. Aby ten proces był społecznie sprawiedliwy i akceptowalny, aktywnie angażujemy przedstawicieli polityki, instytucji oraz organizacji pozarządowych, aby zapewnić bieżące monitorowanie i efektywną realizację celów – mówi Beata Borowiec, rzeczniczka polityczna Koalicji Klimatycznej i główna organizatorka debaty.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Podczas czterech sesji panelowych uczestnicy porozmawiają o tym, dlaczego Polska potrzebuje ustawy o ochronie klimatu, o wyzwaniach związanych z wprowadzaniem rozszerzonego systemu handlu emisjami (tzw. ETS2). Debata dotyczyć będzie też kluczowej – choć niedocenianej – roli inwestycji w efektywność energetyczną budynków w procesie zielonej transformacji energetyki oraz przyszłości rynków energii.

Zaproszeni paneliści to między innymi: Klaudia Jachira (Partia Zieloni), Gabriela Lenartowicz (Platforma Obywatelska), Miłosz Motyka (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Justyna Glusman (Fala renowacji), a także Robert Jeszke (Krajowy Ośrodek Bilansowania Zarządzania Emisjami), Dariusz Koc (Krajowa Agencja Poszanowania Energii) czy Zuzanna Nowak (The Opportunity Institute for Foreign Affairs).

Szczegółowy program i lista prelegentów dostępne są na stronie Koalicji Klimatycznej.

Polecamy także: